Mesto Trenčín sa rozhodlo pred Vianocami zorganizovať na jeho území celoplošné testovanie antigénovými testami. Uskutočnilo sa na 33 odberných miestach počas víkendu 19. – 20. decembra 2020. Šlo o reakciu trenčianskej samosprávy na veľmi zlú epidemiologickú situáciu v celom okrese i v samotnom meste.
„Nemohli sme už čakať. Museli sme to urobiť, aby sme ochránili mesto a ľudí v ňom a tiež, aby sme pomohli zabrániť kolapsu našej nemocnice, kde je veľa ľudí z Trenčína a okolia, lekárov a zdravotných sestier, ktorí potrebujú našu pomoc. Náš úmysel bol aj v tom, aby obyvatelia nášho mesta mali pokojnejšie sviatky, aby sa mohli spokojne stretnúť so svojimi blízkymi, poprípade, aby zistili, či náhodou nie sú pozitívni a teda nemali by zostať doma v izolácii,“ zdôraznil primátor Richard Rybníček. Mestu počas celej akcie pomáhal RÚVZ Trenčín i fakultná nemocnica. Tento krok Trenčína od začiatku podporovali i vedci a analytici. Primátor bol v kontakte s Pavlom Čekanom, Richardom Kollárom, Martinom Smatanom alebo Vladimírom Krčmérym.
Testovanie mohli absolvovať predovšetkým občania s trvalým alebo prechodným pobytom v meste, ale v nedeľu (20.12.) i obyvatelia 11 obcí z Mestskej funkčnej oblasti Trenčín (Trenčianska Turná, Soblahov, Veľké Bierovce, Opatovce, Trenčianske Stankovce, Skalka nad Váhom, Trenčianska Teplá, Kostolná Záriečie, Mníchova Lehota, Zamarovce, Hrabovka).
Plošné testovanie v Trenčíne odhalilo z celkového počtu 21 660 vykonaných antigénových testov až 560 pozitívnych prípadov. „Aj na základe diskusií s odborníkmi sme sa dohodli, že celú vec dotiahneme do konca. A tak sme hneď v pondelok (21.12.) v spolupráci s RÚVZ obtelefonovali pozitívne testovaných ľudí a tých, ktorí nemali žiadne príznaky, sme pozvali na pretestovanie PCR testami, aby sme odhalili prípadnú falošnú pozitivitu,“ uviedol trenčiansky primátor. Všetkým ľuďom, ktorých test bol negatívny pripomenul, aby boli naďalej ostražití a naďalej sa chránili.
Po telefonickom oslovení sa ukázalo, že z 560 pozitívne testovaných nemalo príznaky 175 ľudí. Testovanie PCR testami sa uskutočnilo v utorok 22. decembra 2020 od 13.00 hodiny, po skončení pracovnej doby, na dvoch existujúcich odberných miestach pri krytej plavárni. Napokon sa ho zúčastnilo 159 ľudí, ktorí mali pozitívny antigénový test a nemali žiadne príznaky. Po preverení PCR testom bolo z nich 148 pozitívnych a 11 negatívnych.
„Pozitívnu prediktívnu hodnotu antigénového testu možno odhadnúť na približne 93%. Taká je pravdepodobnosť, že ak niekomu vyšiel pozitívny antigénový test, tak bola táto osoba aj skutočne pozitívna na základe PCR testu (s dvojdňovým oneskorením). Z týchto výsledkov možno odhadnúť špecificitu použitého antigénového testu SD Biosensor Standard Q na 99,82%, čo je v zhode s viacerými existujúcimi validačnými štúdiami tohto testu,“ hodnotí definitívne výsledky plošného testovania v Trenčíne matematik Richard Kollár.
Podľa jeho slov opakované PCR testovanie odhalilo falošne pozitívnych jednotlivcov, a tak v karanténe zostali len ľudia s pozitívnym testom alebo s príznakmi infekčného ochorenia horných dýchacích ciest, až na možné veľmi ojedinelé výnimky. „Toto testovanie v čase pred Vianocami prispelo k izolovaniu nemalého počtu ľudí, ktorí neinfikovali svojich blízkych a prispeli k zlepšeniu epidemiologickej situácie v meste nielen teraz, ale aj počas najbližších týždňov. Dá sa očakávať, že testovanie ochránilo tisíce Trenčanov pred infikovaním, a tak zabránilo desiatkam zbytočných obetí v čase, keď je vakcinácia proti ochoreniu COVID-19 už nablízku. Trenčianskej samospráve patrí vďaka za organizáciu,“ skonštatoval R. Kollár.
Celoplošné testovanie v Trenčíne bolo dobrovoľné a zdarma. Mesto naň vynaložilo približne 60 tisíc eur. Antigénové testy Trenčínu dodalo Ministerstvo vnútra SR (30 tisíc kusov) a Ozbrojené sily SR (10 tisíc kusov). Neminuté testy mesto vráti ministerstvu vnútra. PCR testy do Trenčína osobne priviezol biochemik Pavol Čekan. Práve on označil celú akciu za excelentne zvládnutú a s takmer 60% účasťou. „Ide o model, o ktorom sa na Slovensku už dlho hovorí a mohol by fungovať aj celoslovensky. Z Trenčína si môžeme zobrať príklad, že treba veriť ľuďom. Dobrovoľnosti sa vôbec netreba báť, pričom je to možné urobiť aj v iných regiónoch, ktoré treba rýchlo plošne pretestovať,“ uviedol uznávaný vedec. K jeho slovám sa pridal aj bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana, ktorý na sociálnej sieti uviedol, že „aj na Slovensku môže dobrovoľné masové antigénové testovanie fungovať. Stačí jasná komunikácia a dobrý manažment.“
„Som veľmi vďačný za prístup ľudí, za pokojnú atmosféru a tiež všetkým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pomohli – odberným tímom, nemocnici, RÚVZ, vedcom. Vďaka patrí aj ministerstvu vnútra, ministerstvu obrany a Ozbrojeným silám SR,“ povedal R. Rybníček. Príprava testovania v Trenčíne trvala štyri dni. „Keď si predstavíte, aká dokáže byť pružná samospráva, mestá a obce, tak si myslím, že do budúcnosti sa takéto akcie budú dať zrealizovať všade, kde to bude potrebné. Vláda alebo štát môže zohrávať sekundárnu rolu, dodať testy a nejaké veci, ale je výborné, keď sa nám nebude starať do organizácie. Ukazuje sa, že komunity v mestách a obciach dokážu lepšie a rýchlejšie fungovať,” zdôraznil trenčiansky primátor.