Plošné testovanie v Trenčíne odhalilo vyše 500 pozitívnych

26. 12. 2020

Mesto Trenčín sa rozhodlo pred Vianocami zorganizovať na jeho území celoplošné testovanie antigénovými testami. Uskutočnilo sa na 33 odberných miestach počas víkendu 19. – 20. decembra 2020. Šlo o reakciu trenčianskej samosprávy na veľmi zlú epidemiologickú situáciu v celom okrese i v samotnom meste.

„Nemohli sme už čakať. Museli sme to urobiť, aby sme ochránili mesto a ľudí v ňom a tiež, aby sme pomohli zabrániť kolapsu našej nemocnice, kde je veľa ľudí z Trenčína a okolia, lekárov a zdravotných sestier, ktorí potrebujú našu pomoc. Náš úmysel bol aj v tom, aby obyvatelia nášho mesta mali pokojnejšie sviatky, aby sa mohli spokojne stretnúť so svojimi blízkymi, poprípade, aby zistili, či náhodou nie sú pozitívni a teda nemali by zostať doma v izolácii,“ zdôraznil primátor Richard Rybníček. Mestu počas celej akcie pomáhal RÚVZ Trenčín i fakultná nemocnica. Tento krok Trenčína od začiatku podporovali i vedci a analytici. Primátor bol v kontakte s Pavlom Čekanom, Richardom Kollárom, Martinom Smatanom alebo Vladimírom Krčmérym.

Testovanie mohli absolvovať predovšetkým občania s trvalým alebo prechodným pobytom v meste, ale v nedeľu (20.12.) i obyvatelia 11 obcí z Mestskej funkčnej oblasti Trenčín (Trenčianska Turná, Soblahov, Veľké Bierovce, Opatovce, Trenčianske Stankovce, Skalka nad Váhom, Trenčianska Teplá, Kostolná Záriečie, Mníchova Lehota, Zamarovce, Hrabovka).

Plošné testovanie v Trenčíne odhalilo z celkového počtu 21 660 vykonaných antigénových testov až 560 pozitívnych prípadov. „Aj na základe diskusií s odborníkmi sme sa dohodli, že celú vec dotiahneme do konca. A tak sme hneď v pondelok (21.12.) v spolupráci s RÚVZ obtelefonovali pozitívne testovaných ľudí a tých, ktorí nemali žiadne príznaky, sme pozvali na pretestovanie PCR testami, aby sme odhalili prípadnú falošnú pozitivitu,“ uviedol trenčiansky primátor. Všetkým ľuďom, ktorých test bol negatívny pripomenul, aby boli naďalej ostražití a naďalej sa chránili.

Po telefonickom oslovení sa ukázalo, že z 560 pozitívne testovaných nemalo príznaky 175 ľudí. Testovanie PCR testami sa uskutočnilo v utorok 22. decembra 2020 od 13.00 hodiny, po skončení pracovnej doby, na dvoch existujúcich odberných miestach pri krytej plavárni. Napokon sa ho zúčastnilo 159 ľudí, ktorí mali pozitívny antigénový test a nemali žiadne príznaky. Po preverení PCR testom bolo z nich 148 pozitívnych a 11 negatívnych.

„Pozitívnu prediktívnu hodnotu antigénového testu možno odhadnúť na približne 93%. Taká je pravdepodobnosť, že ak niekomu vyšiel pozitívny antigénový test, tak bola táto osoba aj skutočne pozitívna na základe PCR testu (s dvojdňovým oneskorením). Z týchto výsledkov možno odhadnúť špecificitu použitého antigénového testu SD Biosensor Standard Q na 99,82%, čo je v zhode s viacerými existujúcimi validačnými štúdiami tohto testu,“ hodnotí definitívne výsledky plošného testovania v Trenčíne matematik Richard Kollár.

Podľa jeho slov opakované PCR testovanie odhalilo falošne pozitívnych jednotlivcov, a tak v karanténe zostali len ľudia s pozitívnym testom alebo s príznakmi infekčného ochorenia horných dýchacích ciest, až na možné veľmi ojedinelé výnimky. „Toto testovanie v čase pred Vianocami prispelo k izolovaniu nemalého počtu ľudí, ktorí neinfikovali svojich blízkych a prispeli k zlepšeniu epidemiologickej situácie v meste nielen teraz, ale aj počas najbližších týždňov. Dá sa očakávať, že testovanie ochránilo tisíce Trenčanov pred infikovaním, a tak zabránilo desiatkam zbytočných obetí v čase, keď je vakcinácia proti ochoreniu COVID-19 už nablízku. Trenčianskej samospráve patrí vďaka za organizáciu,“ skonštatoval R. Kollár. 

Celoplošné testovanie v Trenčíne bolo dobrovoľné a zdarma. Mesto naň vynaložilo približne 60 tisíc eur. Antigénové testy Trenčínu dodalo Ministerstvo vnútra SR (30 tisíc kusov) a Ozbrojené sily SR (10 tisíc kusov). Neminuté testy mesto vráti ministerstvu vnútra. PCR testy do Trenčína osobne priviezol biochemik Pavol Čekan. Práve on označil celú akciu za excelentne zvládnutú a s takmer 60% účasťou. „Ide o model, o ktorom sa na Slovensku už dlho hovorí a mohol by fungovať aj celoslovensky. Z Trenčína si môžeme zobrať príklad, že treba veriť ľuďom. Dobrovoľnosti sa vôbec netreba báť, pričom je to možné urobiť aj v iných regiónoch, ktoré treba rýchlo plošne pretestovať,“ uviedol uznávaný vedec. K jeho slovám sa pridal aj bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana, ktorý na sociálnej sieti uviedol, že „aj na Slovensku môže dobrovoľné masové antigénové testovanie fungovať. Stačí jasná komunikácia a dobrý manažment.“

„Som veľmi vďačný za prístup ľudí, za pokojnú atmosféru a tiež všetkým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pomohli –  odberným tímom, nemocnici, RÚVZ, vedcom. Vďaka patrí aj ministerstvu vnútra, ministerstvu obrany a Ozbrojeným silám SR,“ povedal R. Rybníček. Príprava testovania v Trenčíne trvala štyri dni.  „Keď si predstavíte, aká dokáže byť pružná samospráva, mestá a obce, tak si myslím, že do budúcnosti sa takéto akcie budú dať zrealizovať všade, kde to bude potrebné. Vláda alebo štát môže zohrávať sekundárnu rolu, dodať testy a nejaké veci, ale je výborné, keď sa nám nebude starať do organizácie. Ukazuje sa, že komunity v mestách a obciach dokážu lepšie a rýchlejšie fungovať,” zdôraznil trenčiansky primátor.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!