Päťmetrový drak chrliaci oheň dokáže zožrať ovcu i princeznú

27. 5. 2008

Najväčšou atrakciou Legendy o drakovi a rytierovi, ktorú na Trenčianskom hrade predstavuje historická skupina Normani, je päťmetrový drak chrliaci oheň. Na svojom premiérovom vystúpení zožal úspech u detí i dospelých. Podľa jeho tvorcu Dušana Tadlánka drak nemá problém zožrať ovcu, ani princeznú. “Dokáže chrliť plamene, hýbať hlavou i ušami a behať kade-tade,” povedal pre TASR Tadlánek.
      Pre zložitú výrobu draka sa oneskorila premiéra vystúpenia, ktorá mala byť pôvodne 17. mája. “Výrobu draka sme trochu podcenili. Nevedel som, že to bude také zložité. Keď sme dali draka dokopy, tak sa ukázalo, že niektoré konštrukčné detaily nefungujú tak, ako som si to vymyslel. Takže sme ho týždeň pred premiérou museli rozrezávať a prerábať,” vysvetlil jeho autor.
      Reakcie publika však jednoznačne potvrdili, že čakať sa oplatilo. “Super, bol som nadšený. Najlepší bol drak a ohne,” reagoval návštevník Rado. “Keby bolo niečo takéto pravidelne v Trenčíne, tak by som bol veľmi rád,” povedal Noro Bánfi. “Drak bol dobrý, ale nebál som sa,” doplnil jeho syn Adrián. “Bolo to výborné, mne sa to veľmi páčilo. Drak bol skôr pre deti, ale musím povedať, že sú výborní. Určite si to ešte prídem pozrieť,” uviedla Antónia Beňová.
      Cieľom príbehu, s ktorým tento rok na hrade skupina vystupuje, je nájsť manžela kráľovnej a zároveň nového vládcu krajiny. “O túto poctu sa uchádzajú štyria páni. Bojujú a vždy to musí skončiť tak, že jeden zvíťazí,” vysvetlil šéf Normanov Tadlánek.  
      “Snažíme sa predviesť turnaj v dobe, ktorá mohla prebiehať niekedy v polovici 14. a začiatkom 15. storočia, keď už vlastne turnaje strácali svoju ostrosť a boli viac pre zábavu,” pokračoval Tadlánek. Dodal, že tento rok sa skupina snažila okrem samotného príbehu zachytiť aj legendu.
      Keďže Normani pôsobia striedavo vo Francúzsku a na Slovensku, vedia porovnať domáce publikum so zahraničným. “Publikum je veľmi rozdielne. U nás sú ľudia trochu zakríknutejší. Niekedy trvá veľmi dlho, kým sa nám s nimi podarí navodiť kontakt. V cudzine idú ľudia na vystúpenie s tým, že ja som sa prišiel baviť, vy ma zabávajte. Na Slovensku sa tiež častokrát ľudia príliš zaoberajú detailmi,” uviedol Tadlánek. Uviedol, že napriek tomu sa skupine ešte stále hrá lepšie na Slovensku. “Môžeme improvizovať, reagovať, rozprávať sa s ľuďmi. V zahraničí je ešte predsa len jazyková bariéra.”
            Skupina Normani predvádza rytierske turnaje na koňoch. Striedavo pôsobí vo francúzskych pevnostiach Carcassonne a Sedan a na Trenčianskom hrade. V Trenčíne vystupuje tento rok po dvojročnej prestávke. S Legendou o drakovi a rytierovi sa budú Normani prezentovať do 15.júna.



 


Copyright © TASR 2008


 


Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ  TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu  porušením autorského zákona.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!