Park pre Úspech sme dokončili

23. 7. 2021

Verejný priestor medzi Továrenskou, Staničnou a Zlatovskou ulicou – v blízkosti obchodného domu Úspech – dnes vyzerá úplne inak. Kedysi trávnatá plocha s väčšími stromami a krovinami je dnes svetlejšia, má lavičky i oddychové platá, priestor na uloženie bicyklov, nové chodníky, osvetlenie… Je tu i viac zelene, hoci na časť z nej budeme musieť nejaký čas počkať, kým vyrastie.

Zazelenanie a regenerácia tohto priestranstva bolo cieľom projektu Zelené pľúca mesta – revitalizácia Parku pre Úspech“, ktorý Trenčín realizoval z eurofondov. Z celkovej výmery takmer 3 700 m2, sa obnovila zeleň s trávnikom, novou výsadbou a mlatovými chodníkmi na necelých  3 000 m2. Automatický závlahový systém je súčasťou projektu.

Park bude efektný aj v nočných hodinách vďaka nasvieteniu korún stromov, osvetleniu v chodníku, či podsvieteniu oddychových plát. Chodník popri Staničnej ulici mesto zrekonštruovalo, rovnako i existujúci chodník, ktorý vedie naprieč územím. Navyše sa vybudovali nové prepojenia formou mlatových chodníkov.

Chodníky sú najmä z prírodného mlatu tehlovo hnedej farby. Dláždené chodníky majú šedú dlažbu. Do parku pribudli oddychové drevoplastové platá, ktoré majú slúžiť nielen na sedenie, ale aj pohodlné ležanie. Ľuďom ale dobre poslúžia i štandardné lavičky s operadlami. Samozrejmosťou sú nové odpadkové koše.

Zeleň oživí levandule, heuchera i okrasné trávy. Stromy v tomto priestore doplnili ešte jasene a kvitnúce čerešne. Pod stromami sa vytvorila plocha z bylín a papradí. Pozdĺž Zlatovskej ulice je vychádzkový chodník pre peších a tiež nová cyklotrasa, ktorú mesto riešilo v samostatnom projekte. Medzi spevnenými plochami sú vytvorené ostrovčeky s bylinami a kríkmi. Uličný priestor bude umocnený kvitnúcim stromoradím. Na ostatných plochách je založený trávnik s prímesou kvitnúcich travín. Ten však potrebuje ešte chvíľu na svoj rast.

Cyklisti tu nájdu cykloprístrešok pre 10 bicyklov a ďalších 5 stojanov pre bicykle.

Ďalší mestský verejný priestor je tak zrevitalizovaný. Tentoraz šlo o investíciu vo výške 162 tisíc eur, z ktorých 85 % pôjde z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, 10 % zo štátneho rozpočtu SR a 5 % z rozpočtu mesta.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!