Oslavujme Deň Európy spoločne už od dnes

3. 5. 2021

Zapojte sa do oslavy Dňa Európy spolu s tímom Trenčín 2026 a ďalšími Európskymi mestami. Objavujme miesta, na ktorých sme nikdy neboli.

Vedeli ste o tom, že aj Európa má svoj deň? Svoje „narodeniny” oslavuje 9. mája a tím Trenčín 2026 sa spolu s partnermi rozhodol, že bude oslavovať nielen v daný deň, ale dokonca celý týždeň od pondelka 3. mája 2021. Témou osláv je virtuálne cestovanie prostredníctvom fotiek obľúbených miest každého z nás naprieč celou Európu. Pripojíte sa?

Cez hranice to zatiaľ nejde

Priznajme si to, všetkým je nám už trochu dlho bez cestovania a objavovania nových miest za hranicami nášho regiónu. Práve tento pocit sa stal ústrednou myšlienkou osláv Dňa Európy, ktoré sa budú konať od 3. do 9. mája 2021 nielen v Trenčíne, ale po celej Európe. Sloganom podujatia, ktoré vytvoril tím Trenčín 2026 v rámci kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry, je Curious EUROPE / Zvedavá EURÓPA.

Tým, že sa nedá cestovať, chceme vyzvať nielen organizácie a občanov v Trenčíne či v našom regióne, ale aj iné mestá v Európe, aby s nami zdieľali ich obľúbené miesta, zákutia či tajné oddychové skrýše a ukázali iným ľuďom po Európe, kde momentálne najradšej trávia čas, keď nemôžu cestovať,” hovorí Terina Barčáková, ktorá má v tíme Trenčín 2026 na starosti medzinárodnú komunikáciu.

Zapojiť sa môže každý

Kampaň bude prebiehať celý týždeň prostredníctvom sociálnych sietí Facebook a Instagram @trencin2026 ako aj na profiloch partnerov z celej Európy. Zdieľať vaše obľúbené miesta môžete pod príspevkami, prípadne ich môžete poslať aj e-mailom na trencin2026@trencin.sk alebo si ich pridať na svoj profil a použiť #curiouseurope #trencin2026.

Fotky budú takto zdieľať nielen členovia tímov z iných Európskych hlavných miest po celej Európe, ale aj svetové či slovenské organizácie. Z vybraných fotiek chceme následne spraviť výstavu zaujímavých miest po celej Európe na festivale Priestor v Trenčíne a chceli by sme sa pokúsiť ich dostať až do Európskeho parlamentu ako sériu výstav v rámci kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2026,“ hovorí Barbora Janáková, marketingová manažérka projektu Trenčín 2026.

Oslavu by sme chceli doplniť spoločným videohovorom, kde si všetci, ktorí budú mať záujem, spoločne pogratulujú a dajú si na oslavu koláč,” dopĺňa s úsmevom.

Deň Európy sa oslavuje už 71 rokov

Deň Európy je oslavou mieru a jednoty v Európe. V tento deň (9. mája) si pripomíname výročie historickej Schumanovej deklarácie. Robert Schuman, francúzsky minister zahraničných vecí, vo svojom prejave prednesenom v Paríži v roku 1950 navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi.

Práve touto deklaráciou začala Európa svoju cestu k dnešnej Európskej únii. Je to príležitosť zamyslieť sa nad tým, čo sa nám podarilo vďaka solidarite vybudovať a čo dúfame, že by sme mohli dosiahnuť v budúcnosti.

Viac o Dni Európy ako aj o kampani Curious EUROPE / Poznávanie EURÓPY sa dočítate na www.trencin2026.sk

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!