Legendárny Venice Simplon Orient Express (VSOE) sa v sobotu 12. júla 2008, rok a deň po svojej prvej historickej návšteve Slovenska, opäť ukáže na našich koľajách. Na rozdiel od vlaňajška, pôjde tentoraz VSOE cez územie Slovenska dvakrát, cestou z Benátok do Krakova i počas návratu do Londýna.
Cestujúci VSOE tento rok nenavštívia žiadne slovenské mesto. Zastávky VSOE na ŽSR budú len z dopravných, resp. z technických dôvodov (doplnenie vody).
V tomto roku je časová trasa VS Orient Express cez Slovensko pre fotografov priaznivejšie naklonená než vlani.
Trasa VS Orient Expressu 11. – 17. júla 2008
Benátky – Viedeň – Bratislava – Krakov – Bratislava – Viedeň – Paríž – Londýn
Časové údaje na deň 12. júla 2008 sú konečné. Na deň 15. júla 2008 vychádzajú z návrhu trasy organizátora akcie a môžu sa nepatrne líšiť od definitívneho CP.
piatok 11. júla 2008
Benátky, FS, odchod 16.30 h
sobota 12. júla 2008 (definitívne časové údaje)
Bratislava-Petržalka, príchod 4.47 h, výmena HDV, odchod 5.16 h
Bratislava-Nové Mesto 5.30 – 6.25 (zastávka z technických dôvodov)
Trenčín 8.10 – 8.25 (fotozastávka)
Žilina zriaďovacia stanica, 9.31 – 9.43 h (pridávanie príprahu a postrku)
Zwardoń, PKP, príchod 10.58 h výmena HDV
Krakov, príchod 15.00 h
Na ŽSR HDV radu 350 ZSSK (pravdepodobne 350.003), príprah a postrk zo Žiliny do stanice Zwardoń HDV radu 163 ZSSK.
Maximálna rýchlosť vozňov: 140 km/h. Podľa požiadavky organizátora sa má vlak viesť redukovanou rýchlosťou 80 km/h (kvôli pohodliu cestujúcich).
nedeľa 13. júla 2008
celodenný pobyt v meste Krakov
pondelok 14. júla 2008
Krakov, odchod 18.30 h
utorok 15. júla 2008 (predbežné časové údaje)
Plaveč, ŽSR, 0.00 – 0.15 h, výmena HDV,
pravdepodobne 2 x 163 z SPD Žilina, ktoré prídu do Plavča na závese Os 8774
Prešov 1.04 – 3.04 h (zastávka z technických dôvodov)
Spišská Nová Ves 4.05 – 4.15 h (pridávanie postrku)
Štrba 4.55 – 5.00 h (odstúpenie postrku)
Žilina 6.54 – 7.08 h, výmena HDV (rad 362, resp. 350 ZSSK)
Bratislava – Petržalka 9.39 – 9.59 h, výmena HDV
Viedeň, Západná stanica, príchod 11.22 h
streda 16. júla 2008
Viedeň, Západná stanica, odchod 14,00 h
štvrtok 17. júla 2008
Paríž, Východná stanica, 8.25 – 9.25 h
Londýn, stanica Victoria, 16.55 h
Zdroj: http://www.railpage.net/modules/news/article.php?storyid=1757