ORA ET ARS Skalka sa predstavuje v Ilave a v Košiciach

13. 12. 2018

Výber diel z jedenástich ročníkov medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS – SKALKA (2008 – 2018) sa ako výstava s názvom ORA ET ARS viator, Skalka putujúca, predstavuje v týchto dňoch na dvoch miestach.

Od 6. decembra 2018 môžu diela zo sympózia obdivovať Košičania a návštevníci Košíc v Dominikánskom kultúrnom centre Veritas .

ora et ars Košice

Do 21. decembra 2018 potrvá prezentácia umeleckých prác účastníkov sympózia v ilavskom Dome kultúry, kam sa diela presunuli po výstave v kryptách ilavského kostola.

Medzinárodné výtvarno-literárne sympózium ORA ET ARS SKALKA vzniklo k úcte a podpore najstaršieho pútnického miesta na Slovensku – Skalky pri Trenčíne a jeho neopakovateľného genius loci. Je tiež venované stále aktuálnemu odkazu benediktínskych mníchov a pustovníkov zo Skalky a hlavných patrónov Nitrianskej diecézy sv. Andrejovi-Svoradovi a sv. Beňadikovi.

Sympózia sa v doterajších ročníkoch 2008 – 2018 zúčastnilo viac ako 70 výtvarníkov zo šiestich štátov: Poľska, Českej republiky, Maďarska, Srbska, Ruskej federácie, Nemecka a viac ako 40 literátov zo Slovenska.

Odkaz Skalky šíri ďalej aj putovná výstava ORA ET ARS VIATOR – SKALKA PUTUJÚCA. V uplynulých rokoch bola napríklad vo výstavných priestoroch Domu umenia v Bratislave, v galérii Panský dům Uherský Brod, v galerijných priestoroch Renesančného a Neogotického kaštieľa v Galante, v Redute Klubu kultury v Uherskom Hradišti, v Galérii návštevníckeho centra Slovanského hradiště v Mikulčiaciach, v Múzeu mincí a medailí v Kremnici, v Dubnickom kaštieli a tento rok i v Dvorane ministerstva kultúry SR v Bratislave a v piešťanskej galérii Fontána. 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!