Obetiam komunizmu odhalia 17. novembra pamätník

8. 10. 2009

Oslavy okrúhleho dvadsiateho výročia nežnej revolúcie v Trenčíne sa začnú v nedeľu 15. novembra a potrvajú päť dní. Súčasťou kultúrneho programu bude okrem vystúpenia Marty Kubišovej a odhalenia pamätníka na Námestí sv. Anny aj koncert legendárnej kapely Bez ladu a skladu.


Odhalenie pamätníka symbolizujúceho slobodu naplánovali organizátori na utorok 17. novembra. „Pamätník bude nainštalovaný na mieste kríženia dvoch komunikačných osí. Jeho umiestnenie má symbolickú formu rázcestia, ktoré vyvoláva v človeku možnosť slobodnej voľby. Vyjadrenie slobody, ktorá je hlavným motívom pamätníka, budú zdôrazňovať štyri voľne stojace piliere spravodlivosti. Tie budú medzi sebou chrániť a vymedzovať bronzovú reliéfnu dosku s textom, z ktorej sa budú akoby vynárať tváre obetí,“ povedal spoluautor pamätníka akademický sochár Igor Mosný.


Už v prvý deň osláv nazvaných 20 rokov slobody vystúpi v Trenčíne česká speváčka Marta Kubišová, ktorá počas totalitného režimu nemohla 20 rokov verejne vystupovať. V pondelok bude program pokračovať na Mierovom námestí koncertom kapely Bez ladu a skladu na čele s organizátorom festivalu Pohoda Michalom Kaščákom. ,,Som rád, že sa nám ich po dlhšej odmlke podarilo na tento, pre Trenčanov symbolický koncert, presvedčiť.“ dodáva primátor Branislav Celler. „Spolu so skupinou Bez ladu a skladu vystúpi aj Chór vážskych muzikantov a prekvapenie z Českej republiky,” uviedol Branislav Hollý z občianskeho združenia LampART, ktoré oslavy pripravuje. Po koncerte v ArtKine Metro uvedú filmovú snímku Občan Havel přikuluje. V stredu je v ArtKine naplánovaná verejná debata s aktérmi nežnej revolúcie, spojená s premietaním dokumentárnych filmov. Niektoré z nich budú v Trenčíne premietnuté po prvý raz. „V nasledujúci deň Milan Lasica, Marián Labuda a Milan Kňažko spoločne odohrajú v divadelnej sále Domu armády hru Kumšt z dielne Štúdia L+S, ktorá bude zároveň symbolickou bodkou za celým podujatím,” dodal Hollý.


/md, sita/

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!