Nový betlehem už stojí na Mierovom námestí

14. 12. 2017

Dnes, vo štvrtok 14. novembra 2017, predpoludním priviezli na Mierové námestie betlehem známeho rezbára Vladimíra Morávka. Umiestnili ho pod vianočný stromček.


Triapolmetrové súsošie s Jozefom, Máriou a malým Ježiškom, tromi mudrcmi a zvieratkami nesie nezameniteľný autorov rukopis plný nehy.Kompozícii nechýba ani typický Morávkov anjel. Práve anjeli, madony a betlehemy dominujú v tvorbe slovenského rezbára Vladimíra Morávka, ktorý svoje diela vystavoval v našom meste viackrát.V Trenčíne svoju tvorbu predstavil aj počas medzinárodného literárno-výtvarného sympózia Ora et Ars Skalka.


Pôvodným povolaním kameraman Vladimír Morávek je jednou z najvýraznejších osobností súčasnej neprofesionálnej rezbárskej tvorby na Slovensku.
Absolvoval Strednú školu umeleckého priemyslu v Bratislave v odbore fotografia a štúdium na FAMU v Prahe v odbore kamera. Do roku 2006 pracoval ako kameraman v Slovenskej televízii.


Drevorezbe a sochám v dreve sa venuje od konca 70. rokov. V dreve zobrazuje rozprávkové postavy, ženské a dievčenské postavy, no i postavy klaunov, kone, spracúva hudobné motívy, ale inšpiruje sa i kresťanskými témami (Ukrižovaný, Madona s dieťaťom, Anjel, betlehemy).


Často vystavuje doma aj v zahraničí a jeho sochy sa nachádzajú vo verejných a súkromných zbierkach. Patrí k organizátorom i pravidelným účastníkom rezbárskych sympózií Kresané do dreva, ktoré sú súčasťou Folklórneho festivalu Východná. Pre amfiteáter vo Východnej vytvoril monumentálne plastiky z dreva. Jeho monumentálne diela sa nachádzajú aj v Bratislave, na Štrbskom Plese, na  Spiši, v Prahe, v Rakúsku, v Poľsku. Od roku 2006 vedie v ÚĽUV-e kurzy drevorezby určené pre deti a dospelých a kurzy počas letných Prázdniny s remeslom. V roku 1999 dostal Poctu generálneho riaditeľa Národného osvetového centra.


Práve jeho anjeli sprevádzali prvé kroky televíznej relácie Aleny Heribanovej Anjeli strážni. Jeho betlehemy videli návštevníci na svetovej výstave betlehemov vo francúzskom Arles i na medzinárodnej výstave v Berlíne.


 


Trenčiansky Morávkov betlehem je vytesaný z lipového dreva, ktoré vyrástlo v Lesoparku Brezina a pod Inovcom. Na Mierovom námestí ho môžete vidieť počas celého Vianočného jarmoku.


Sám autor príde svoje dielo predstaviť v sobotu 16. decembra počas programu „Nesiem vám novinu“.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!