Nocľaháreň bude na Nešporovej ulici

20. 10. 2011

Nocľaháreň pre bezdomovcov bude v opustenej mestskej budove na Nešporovej ulici. Poslanci mestského zastupiteľstva schválili prenájom budovy za jedno euro združeniu Ora et Labora, ktoré sa bude dočasne o ľudí bez domova v nocľahárni starať. Pôvodne mal byť v budove aj útulok a denné podprahové centrum. Na základe kompromisu medzi vedením mesta a poslancami zastupitelia schválili, že v budove bude len nocľaháreň.


„Naplnili sme uznesenie mestského zastupiteľstva z jari, aby sme zriadili novú nocľaháreň, po tom, čo sme pôvodnú v areáli Mestského hospodárstva a správy lesov museli uzavrieť. Zatiaľ sa o ňu bude starať Ora et Labora, neskôr ju má prevziať mesto. Naďalej však budem s poslancami diskutovať o zámere vybudovať v meste resocializačné centrum po vzore zariadenia v Kláštore pod Znievom, ktoré nemá za úlohu pomôcť bezdomovcom prežiť zimu, ale pokúsiť sa ich vrátiť do bežného života,“ uviedol primátor Trenčína Richard Rybníček,


Primátor sa koncom októbra v spolupráci s mestskou políciou chce stretnúť s čo najväčším počtom bezdomovcov. „Asi budem musieť nakúpiť cigarety, aby prišli, ale chcem sa s nimi stretnúť a porozprávať sa s nimi o nocľahárni a podmienkach jej užívania.“


Rybníček očakáva negatívne reakcie okolia. „Nech by sme nocľaháreň umiestnili kamkoľvek, vyvolá to nevôľu, ale je mojou povinnosťou, ako aj poslancov, týmto ľuďom pomôcť. Chcem všetkých ubezpečiť, nocľaháreň bude priestor s jasnými pravidlami,“ dodal. 


Kláštor pod Znievom


Primátor Rybníček sa v spoločnosti členiek Ora et Labora bol začiatkom októbra pozrieť do Kláštora pod Znievom, kde priamo v obci dlhodobo a úspešne funguje tamojšie resocializačné centrum. Klienti sú zaradení do viacerých skupín, tí s najprísnejším dozorom nesmú zariadenie opustiť bez dozoru. Sami si varia, starajú sa o zvieratá a vykonávajú verejnoprospešné práce. „Proti zariadeniu miestni zo začiatku protestovali, avšak neskôr zistili, že dokážu spolu žiť a navyše klienti sú prospešní pre obec,“ povedal Rybníček.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!