Noc literatúry 2020 sa začína už zajtra

12. 5. 2020

Známe európske kultúrne podujatie, ktoré približuje verejnosti netradičným spôsobom súčasnú európsku literatúru prostredníctvom série verejných čítaní, bude tento rok vďaka koronavírusu vyzerať inak, od 13. do 22. mája bude online.

Hoci sa tento raz neprejdeme po netradičných miestach v meste, kde by sme naživo stretli čítajúce známe osobnosti, herečky a hercov, o zážitok z literatúry celkom neprídeme. Úryvky z diel európskych autorov si budeme môcť vypočuť na facebookovej stránke Noc literatúry. Od 13. mája budú na nej postupne uverejňované videá s načítanými ukážkami textov.

Karin Olasová bude napríklad už zajtra, v stredu 13. mája, o 19.00 hodine čítať z knihy Ivany Dobrakovovej „Matky a kamionisti“, ktorá v roku 2019 získala Cenu Európskej únie za literatúru.

Vo štvrtok 14. mája Ela Lehotská a Jan Lepčík prečítajú úryvok z románu Radky Denemarkovej „Hodiny z olova“ o tom, ako do osudu niekoľkých ľudí odlišných generácií z rôznych európskych krajín i sociálnych vrstiev zasiahne tá istá rozhodujúca veta.

V piatok 15. mája Štefan Martinovič prečíta zo satiry o utečeneckej kríze v Európe od autora Timura Vermesa „Hladní a sýti“.  V podaní dvojice hercov Lucia Hurajová a Marek Majeský si budeme môcť 16. 5. vypočuť manželský dialóg z románu „Zviazaní“, ktorého autorom je jeden z najpopulárnejších talianskych súčasných spisovateľov Domenico Starnone.

Tešiť sa môžete na desať literárnych diel v podaní dvanástich vynikajúcich interpretov (Richard Stanke, Juraj Hrčka, Anna Šišková a Pavol Šimun, Szidi Tobias, Přemysl Boublík, Richard Autner).

Buď si ich budete pozerať postupne počas desiatich dní, alebo si ich užijete naraz, keď už budú publikované všetky videá. Môžete ich lajkovať, komentovať alebo zdieľať pre vašich priateľov. Koordinátorom Noci literatúry na Slovensku je české centrum Bratislava. Od 25. mája nájdete všetky ukážky z večerných čítaní aj na youtube Českého centra.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!