Nepiť je umenie!

30. 1. 2023

S týmto heslom štartuje ďalší ročník zdravotne osvetovej kampane Suchý február, ktorá pomáha širokej verejnosti preveriť jej vzťah k alkoholu a zmeniť zabehnuté návyky. Dôvodom je nadmerná spotreba alkoholu v SR. Záštitu nad kampaňou prevzalo aj mesto Trenčín.

Rizikovo pije viac ako 400 000 Slovákov. Vlani sa podľa prieskumov v Českej republike do kampane zapojilo vyše 13,5 % dospelej populácie. Zvládneme dosiahnuť na toto číslo aj na Slovensku? Ročník 2023 rámuje tému triezveho posúvania hraníc cez autentickú tvorbu a kreativitu.

Pravidlá sú jednoduché. Celý február ani kvapku alkoholu. Účastníci “Sucháča” sa môžu registrovať k výzve na stránkach www.suchyfebruar.sk. „Pre účastníkov máme tematické oSušky a obrazy s unikátnou autorskou kresbou. Všetkých registrovaných účastníkov opäť prevedieme Sucháčom od začiatku až do konca,” vysvetľuje za organizátorov Petr Freimann, riaditeľ neziskovej organizácie Suchej únor, ktorá kampaň organizuje.

„Nepiť je umenie”

„Skúsiť mesiac bez alkoholu vyzerá jednoducho. Lenže v skutočnosti je za tým odvaha a schopnosť pozrieť sa úprimne sám na seba, sila vykročiť zo zabehnutých koľají a ísť svojou vlastnou cestou. To všetko sa dá povedať aj o umení: z diaľky možno žiadna veľká veda, ale vo chvíli, keď človek sám čelí prázdnemu plátnu, svetlu na javisku alebo bielej stránke, chápe hodnotu diela úplne inak,“ opisuje tohtoročnú tému Petr Freimann.

Kľúčový je však objektívne pozitívny vplyv kampane na účastníkov. Suchý február im umožňuje dať si na jeden mesiac od alkoholu odstup, vďaka čomu môžu zistiť, ako veľmi svoje pitie ovládajú a ako veľmi alkohol ovláda ich.

Na sociálnych sieťach tento rok kampaň spája hashtag odkazujúci na vedomé a triezve posúvanie hraníc a na objavovanie seba samého prostredníctvom tvorby. Pretože #NEPITJEUMENIE.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!