Zapojme sa do Európskeho týždňa redukcie odpadu, ktorý trvá od 16. do 24. novembra 2024. Tento rok je hlavnou témou potravinový odpad.
V EÚ sa ročne vyprodukuje viac ako 58 miliónov ton potravinového odpadu, čo predstavuje 131 kg na obyvateľa (Eurostat, 2023), s trhovou hodnotou odhadovanou na 132 miliárd eur. Plytvanie potravinami nie je len etický a ekonomický problém, ale tiež problém čerpania obmedzených prírodných zdrojov v životnom prostredí.
Ako sa dá každý deň obmedzovať plytvanie potravinami?
Skúsme to doma takto:
- plánujme si jedlá,
- lepší je menší tanier a dokladanie jedla podľa potreby,
- využime ďalej to, čo sa nezjedlo,
- jednorazové porcie dajme do mrazničky,
- poznajme dátumy spotreby (dátum spotreby informuje o bezpečnosti potravín, dátum minimálnej trvanlivosti o kvalite potravín),
- skladujme potraviny správne (čítajme pokyny o skladovaní na etikete),
- majme prehľad o tom, čo máme v chladničke a v komore,
- naučme sa rotačný systém potravín skladovaných v domácnosti „prvé dnu, prvé von“.
V obchode alebo na trhu:
- nakupujme s nákupným zoznamom,
- nenakupujme hladní,
- kupujme len množstvo, ktoré potrebujeme – zvoľme správnu veľkosť balenia alebo radšej nebalené voľne predávané potraviny,
- nedokonalé ovocie a zelenina sú často predávané so zľavou, ak ich vieme zužitkovať, vezmime si radšej tie.
V práci, v škole, v reštaurácii:
- v jedálni si pýtajme pre nás správnu veľkosť porcie,
- vezmime si radšej menší tanier a dokladajme jedlo podľa potreby,
- nezjedené jedlo si vezmime so sebou,
- majme na pamäti chladničku či košík s ovocím v kancelárii,
- deľme sa o skúsenosti – hovorme so spolupracovníkmi o tom, ako obmedziť plytvanie potravinami.
Európsky týždeň znižovania množstva odpadu (The European Week for Waste Reduction – EWWR) je najväčšou kampaňou na zvýšenie povedomia o predchádzaní vzniku odpadu v Európe. Spája jednotlivcov, školy, podniky, samosprávy, mimovládne organizácie a združenia, ktoré organizujú aktivity na zvýšenie povedomia o znižovaní odpadu.
Každý rok sa zameriava na špecifickú tému, s cieľom predchádzať vzniku odpadu. Európsky týždeň znižovania množstva odpadu prebieha od roku 2009, kedy sa konal prvýkrát. Odvtedy prebieha táto akcia každý rok.
Zvyčajne sa koná v predposledný alebo posledný týždeň v novembri. Tento rok je témou potravinový odpad. Ide o všetky potraviny (vrátane nápojov) a súvisiace nejedlé časti vzniknuté vo výrobe potravinárskych výrobkov, maloobchode s potravinami, stravovacích službách a domácnostiach.
Na celosvetovej úrovni sa vyhodí jedna tretina všetkých potravín vyrobených pre ľudskú spotrebu. Veľká väčšina tohto druhu odpadu vzniká v domácnostiach (viac ako polovica vyprodukovaného potravinového odpadu), v stravovaní (reštaurácie a jedálne) a v maloobchode (supermarkety a obchody). Premýšľajme o tom skôr, ako tento odpad vytvoríme. Inšpirujme sa navzájom. Ďalšie tipy na minimalizovanie potravinového odpadu nájdete na www.nulaodpadu.sk