Na trenčianskej mestskej veži bolo 6554 návštevníkov

8. 10. 2007

          Trenčiansku Dolnú bránu navštívilo od polovice júna do 30. septembra 6554 zvedavcov. Podľa slov Vladimíra PINĎÁKA z občianskeho združenia Mestská veža je to o tisícku viac ako v predošlom roku.


          „Najčastejšími návštevníkmi veže boli cudzinci, najmä návštevníci hradu. Trenčania sú často prekvapení neobvyklým výhľadom a mnohí sa priznávajú, že na veži nikdy predtým neboli,“ uviedol V. Pinďák. Okrem panorámy mesta organizátori ponúkajú aj prehliadky výstav. V tomto roku boli vo veži inštalované výstavy fotografií Trenčín z balóna a Jazz na veži.


          Obyvatelia i návštevníci mesta si mohli spríjemniť letné dni netradičným pohľadom na historické centrum Trenčína. Priamy prístup na vežu je výťahom zo Sládkovičovej ulice, kam sa záujemcovia dostanú od Štúrovho námestia. Výťah vedie k prvej vyhliadke, balkónu, a je prispôsobený i pre imobilných občanov, schody vo veži je už potrebné absolvovať pešo.


          Občianske združenie Mestská veža vzniklo v septembri 2005 a orientuje sa na prevádzkovanie trenčianskej Dolnej brány.  Spolupracuje s organizátormi ďalších kultúrnych aktivít v meste.  


          Mestská veža je po rekonštrukcii otvorená už tretiu sezónu, z bezpečnostných dôvodov vždy len v letných mesiacoch. Bývalá Dolná brána bola súčasťou mestského opevnenia vybudovaného v 15. storočí, z ktorého sa zachovala iba mestská veža a časť mestského múru. Ten sa vo svojej hornej časti v lesoparku Brezina pripája k opevneniu hradu.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!