Ovzdušie sa už v ostatných dňoch vyhrialo v našich podmienkach na ťažko znesiteľné teploty a víkend bude ešte náročnejší. Meteorológovia varujú pred 40 stupňovými teplotami. a v tej súvislosti vydávajú výstrahy II. a III. stupňa. Je preto dôležité sa chrániť – seba aj svoje okolie.
Príjem dostatku tekutín
- treba piť najmä čistú vodu z vodovodu pravidelne, celý deň bez ohľadu na subjektívny pocit smädu
- odporúčajú sa aj nízko – mineralizované stolové vody alebo nesladené čaje
- určite je potrebné sa vyhnúť alkoholu, silne kofeínovým a presladeným nápojom
- dostatok vody je nutné zabezpečiť aj pre zvieratá
Ochrana pred slnkom
- dôležitá je pokrývka hlavy alebo aj dáždnik
- samozrejmosťou by mali byť slnečné okuliare
- nezabúdajme na opaľovací krém
- uprednostnime ľahký, vzdušný odev vo svetlých farbách
Obmedzenie fyzickej námahy
- náročným aktivitám sa vyhnime najmä medzi 11.00 až 17.00 h
- v spomínanom čase sa vyhnime pobytu na priamom slnku
- pohybové aktivity odložme na skoré ranné a neskoršie večerné hodiny
Chráňme si aj domovy, kancelárie …
- po skorom rannom vyvetraní, zastrime žalúzie, rolety alebo závesy
- používanie ventilátorov nie je vo vyhriatej miestnosti účinné
- ak klimatizácia, tak opatrne – aby nedošlo k teplotnému šoku
- rozdiel medzi teplotou vzduchu v miestnosti a vonkajšou teplotou má byť 5 – 8 stupňov Celzia
Kontrola zadných sedadiel áut
- ani na krátky čas nenechajte kohokoľvek – dieťa, seniora, zviera – v uzavretom aute
- teplota vo vozidle môže rýchlo dosiahnuť hodnoty ohrozujúce ich život
Venujme pozornosť zraniteľným osobám
- ak máme rodičov, starých rodičov, či starších susedov, ktorí žijú osamote, je žiaduce ich skontrolovať
- chorých ľudí, blízkych a priateľov kontaktujme aspoň telefonicky a opýtajme sa, ako sa majú, či niečo nepotrebujú
Ochrana okolia – prírody
- neplytvajme pitnou vodou
- nezakladajme oheň mimo oficiálnych ohnísk
- ohorky z cigariet poriadne uhasme a vhoďme do nádob, nie na zem
- zabezpečme horľavé látky citlivé na vysokú teplotu pred vznietením
- vodu do plytších misiek môžeme umiestniť na verejné priestranstvá, radi sa z nej napijú vtáci, ale aj ježkovia
