Na štvrtok vydal SHMÚ výstrahu 3. stupňa

7. 8. 2013

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre okres Trenčín na štvrtok 8.8.2013 výstrahu 3. stupňa pre záťaž teplom. Od 11.00 do 19.00 hod. očakáva dosiahnutie maximálnej teploty vzduchu 36 – 39 °C.

Vysoká teplota predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. V tejto súvislosti vás žiadame o dodržiavanie týchto základných zásad správania sa počas horúčav:    • Dodržiavať pitný režim. Dospelý človek by mal vypiť denne najmenej 3 litre tekutín, najlepšie vody. Je potrebné vyhýbať sa nápojom s obsahom cukru, alkoholu a kofeínu. Treba piť pravidelne a v menších dávkach.

  • Odev by mal byť podľa možností svetlých farieb, z prírodných materiálov vzdušný a voľného strihu. Počas pobytu mimo domov je potrebné používať pokrývku hlavy a chrániť svoj zrak slnečnými okuliarmi.

  • Na priame slnenie sú vhodné len skoré ranné a neskoré popoludňajšie hodiny. Je potrebné vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu v časovom rozmedzí od 10.00 do 16.00 hodiny. Pri opaľovaní je potrebné využívať kvalitné krémy s vysokým ochranným faktorom pred UV žiarením

  • Pri fyzickej práci je dôležité si dopriať pravidelné prestávky a pravidelne dopĺňať tekutiny. Namáhavé činnosti vykonávať len v skorých ranných, alebo neskorých popoludňajších hodinách. Starší a chronicky chorí ľudia by mali obmedziť svoje aktivity na minimum a z domovov vychádzať pokiaľ sa dá len ráno alebo večer.

  • Miestnosti by mali byť zatienené pred priamym slnečným žiarením žalúziami alebo roletami. V miestnostiach, kde je možné využívať klimatizáciu, rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou by nemal presahovať 5-7 C°, aby ste predišli teplotnému šoku.

Aktuálne informácie o výstrahách nájdete tu.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!