Na Skalku prišli opäť tvoriť umelci

11. 6. 2024

Ak sa vyberiete na Skalku pri Trenčíne v týchto dňoch, až do piatka 14. júna 2024 môžete v areáli starobylého pútnického miesta stretnúť umelcov z Poľska, Moravy a Slovenska. V rámci 17. ročníka Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS – SKALKA sa tam od nedele 9. júna 2024 venujú svojej tvorbe.

Na sympóziu sa tento rok zúčastňujú výtvarníci Jaroslaw Kweclich a Tadeusz Kosela z Częstochowej, Kamil Mikel z Uherského Hradišťa, Vladimír Zálešák z Nivníc, Andrej Michalík z Krásna pri Topoľčanoch, Jozef Vydrnák z Dubnice nad Váhom, Veronika Weberová a Michal Zdravecký z Bratislavy.

V literárnej zložke sa predstavia Rudolf Dobiáš z Trenčianskej Teplej, Elena Hidvéghyová-Yung a Miro Mališ z Bratislavy. Vo výtvarno-literárnej bude tvoriť Pavol Rusko z Ružomberka a v literárno-fotografickej Erik Ondrejička z Bratislavy.

Účastníkov sympózia prijal v utorok 11. júna 2024 na pôde mesta Trenčín jeho primátor Richard Rybníček.

Sympózium ORA ET ARS – SKALKA 2024 pripomenie v tomto ročníku 800. výročie vzniku Benediktínskeho opátstva na Skalke. Benediktíni a Skalka sú rovnako aj témou 10. ročníka odborného historického seminára OKNO DO HISTÓRIE, ktorý je sprievodným podujatím sympózia. Seminár sa konal 11. júna 2024 o 10.00 h v trenčianskej knižnici na Hasičskej ulici.

Cieľom sympózia je prostredníctvom umenia propagovať Skalku pri Trenčíne, uctiť si patróna Európy sv. Benedikta i jeho nasledovníkov, patrónov Nitrianskej diecézy sv. Andreja-Svorada a Beňadika a poskytnúť jedinečný priestor Skalky, okolitej krajiny i samotného Trenčína pre individuálnu kreativitu umelcov. Hlavným organizátorom podujatia je mesto Trenčín.

Prvá verejná prezentácia vytvorených umeleckých diel sa uskutoční na záver sympózia v piatok 14. júna o 17.00 h v Pútnickom dome na Malej Skalke. V kultúrnym programe sa predstaví hudobný hosť Duo Ž + Ž.

Slávnostná vernisáž bude 20. júla o 15.00 h v areáli kláštora na Veľkej Skalke, kde sa ako hudobní hostia predstavia Magda Uhliariková, Beáta Dobiašová a Peter Belák.

 

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!