Mikuláš priniesol vianočnú atmosféru

7. 12. 2005

       Svätý Mikuláš v Trenčíne rozsvietil v pondelok 5. decembra podvečer nové vianočné osvetlenie. Nové osvetlenie stálo šesť miliónov korún a je súčasťou zmluvy so spoločnosťou Siemens. S firmou mesto uzavrelo v roku 2003 zmluvu na 14 rokov v celkovej hodnote približne 150 miliónov korún na rekonštrukciu a údržbu verejného osvetlenia, iluminácie (dekoračného osvietenia) historických pamiatok a spomínaného vianočného osvetlenia. Nové vianočné osvetlenie vyzdobilo mesto kultivovane, decentne, bez veľkej pompéznosti, v jednoduchej farebnosti. Jeho sila spočíva v jase, ktorý v zimnom čase nahrádza chýbajúce slnko.


          Príchod Mikuláša pripravil Útvar kultúry MsÚ Trenčín, v meste sa konalo niekoľko akcií. Počas dňa sa na Mierovom námestí uskutočnil detský vianočný jarmok s prezentáciou a predajom prác detí trenčianskych škôl. Podvečer prišiel Svätý Mikuláš. Hudobné divadlo Trenčín predstavilo taktiež na Mierovom námestí Hru o svatém Jozefovi. V bývalom Dome armády diváci zhliadli poetickú vianočnú veselohru s pastiermi, anjelmi a koledami v záhoráckom nárečí s názvom Dohvezdný večer.


          O deň neskôr sa na Mierovom námestí začali Vianočné trhy. Podľa slov Hany Gallovej z Útvaru kultúry MsÚ, na námestí pripravili 20 stánkov s vianočným tovarom, ľudovými remeslami a občerstvením. Súčasťou trhu budú stretnutia s koledou pod stromčekom, účinkovať budú deti z folklórnych súborov a základných škôl.


          Od 17. decembra sa trhy rozšíria o Vianočný jarmok so živým betlehemom. Pribudne 15 predajných stánkov, o kultúru sa postarajú folklórne súbory, predstaví sa aj divadlo Maškrta z Košíc a mužská spevácka skupina Hájiček z Chrenovca – Brusna. Na zlatú nedeľu 18. decembra sa v Piaristickom kostole predstaví súbor Musica Aeterna s Missou Pastoritia.Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!