MHD čaká zlepšenie grafikonu, pozývame na verejnú prezentáciu

7. 5. 2024

Autobusy mestskej hromadnej dopravy Trenčín začnú počas roka 2024 premávať podľa nového vylepšeného cestovného poriadku. Jeho tvorbe predchádzala dôkladná analýza súčasného grafikonu a vyhodnotenie dát o vyťaženosti jednotlivých liniek. Verejná prezentácia novej koncepcie bude 15. mája 2024 v Kultúrno-kreatívnom centre Hviezda.

autobus MHD s vystupujúcimi ľuďmi

Vyše 3,5 milióna záznamov o predaných cestovných lístkoch a vyše 150-tisíc záznamov z palubných počítačov v autobusoch. Toľko dát bolo spracovaných v rámci posudzovania súčasného stavu MHD Trenčín. Tieto dáta pomôžu nájsť odpoveď na otázku, ako by mal vyzerať nový grafikon MHD, na ktorého tvorbe spolupracuje mesto Trenčín so združením Doprava na Považí.

Zmena je potrebná

Súčasný cestovný poriadok vznikol pred 8 rokmi a je už nevyhnutná jeho výrazná aktualizácia. Za posledné roky sa v Trenčíne rozrástli nové štvrte, pribudli obchodné centrá, výrazne sa zmenil i železničný grafikon a sú tu aj viaceré relevantné požiadavky občanov. Na to všetko musí cestovný poriadok MHD reagovať.

Čo vieme z dát?

Odborníci z Dopravy na Považí skúmali záznamy o vyťaženosti jednotlivých spojov, analyzovali počty predaných lístkov aj meškania autobusov. „Súčasťou posudzovania aktuálneho stavu bola aj analýza dostupnosti zastávok, dochádzky do škôl, práce či zdravotníckych zariadení a tiež prieskum rozvojových oblastí mesta,“ vysvetľuje Michal Mazánik z Dopravy na Považí.

foto autobus mhd

Z analýzy súčasných cestovných poriadkov zasa vyplynulo, že existujúce linkové vedenie je priveľmi komplikované, treba ho zjednodušiť. „Zistili sme tiež, že mnohé časti mesta majú veľmi slabú ponuku MHD. Napríklad na sídlisko Noviny alebo na Východnú ulicu sa prestáva jazdiť už pred ôsmou večer, prípadne ešte skôr. Málo spojov jazdí aj do Opatovej alebo na Vinohrady,“ hovorí Tomáš Mihalik z Dopravy na Považí.

Okrem dát projektanti nového grafikonu vychádzajú aj z rozhovorov s vodičmi, pracovníkmi dopravcu. Návrh grafikonu bude prerokovaný s poslancami i verejnosťou. Jeho tvorcovia sú pravidelnými cestujúcimi trenčianskou MHD, a tak majú jej problémy navnímané i na vlastnej koži.

Verejná prezentácia návrhu

Máte záujem poznať návrh novej koncepcie trasovania liniek MHD Trenčín? Pozývame vás na jeho verejnú prezentáciu do KKC Hviezda v stredu 15. mája 2024 o 17.00 hodine.

Zistenia o trenčianskej MHD, ktoré vás možno prekvapia:

  • najviac využívaná je linka 1 a následne linka 8,
  • najviac využívaná je dvojica zastávok Braneckého/Gymnázium,
  • najsilnejším z hľadiska počtu cestujúcich bol v roku 2023 marec,
  • najvyťaženejší spoj je linka 8 o 7.31 z Gen. Svobodu na Sihoť IV.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!