Mesto chce revitalizovať zeleň na najväčšom sídlisku Juh

10. 5. 2008

Mesto Trenčín plánuje revitalizáciu zelene na najväčšom trenčianskom sídlisku Juh. Južania túto plánovanú zmenu v ich okolí vnímajú pozitívne. Ocenili by tiež viac detských ihrísk.
      V súčasnosti má už mesto spracovanú štúdiu, ktorá mapuje súčasný stav zelene na sídlisku Juh. „Zároveň je navrhnuté nové usporiadanie zelene a jej skvalitnenie v existujúcich štruktúrach medzi blokmi a domami,“ povedal pre TASR primátor mesta Trenčín Branislav Celler. Podľa neho sa na tomto sídlisku tiež plánuje výsadba nových alejí na miestach, kde dnes zeleň zatiaľ nie je.
      Revitalizácia zelene na Juhu počíta s niekoľko miliónovou investíciou. Časť financií sa dá však podľa Cellera pokryť financiami od investorov, ktorých povinnosťou je nahradiť zastavanú zeleň buď formou náhradnej výsadby, alebo peniazmi, ktoré musia uhradiť mestu a to ich potom následne použije na tento účel. Celkové náklady na plánovanú revitalizáciu však nie sú konkrétne vyčíslené. Mesto sa nimi bude podľa Cellera zaoberať v ďalších stupňoch tohto projektu.
      Úprava sídliska Juh by mala prebiehať vo viacerých etapách. podľa primátora časť by sa mala začať realizovať už v roku 2008. Dodal, že mesto tiež počíta s možnosťou, že v niektorých miestach sa bude zeleň prerieďovať. Dôvodom je to, že v minulosti bola zeleň v rámci akcií Z vysádzaná dosť chaoticky. Sídlisko Juh by mesto chcelo v budúcnosti vybaviť aj kvalitnými a najmä bezpečnými detskými ihriskami.
      Nezávisle od revitalizácie sídliska Juh mesto plánuje revitalizovať aj park pod sídliskom. „Tento park chceme podstatne skvalitniť a možno aj obohatiť o prvky tak, aby bol príťažlivý pre rodiny s malými deťmi. Aby to bolo také oddychovo – parkové centrum pre Juh,“ uviedol Celler. Táto časť úpravy zelene by sa podľa primátora mohla riešiť aj prostredníctvom finančných prostriedkov, ktoré mesto získa na náhradnú výsadbu v rámci výstavby juhovýchodného obchvatu a železnice. „Malo by ísť o sumu cez 30 miliónov korún (930.204 eur).“
      Podľa riaditeľky Mestského hospodárstva a správy lesov Eriky Vravkovej Trenčania vnímajú úbytok zelene najmä s narastajúcou výstavbou bytov a rôznych polyfunkčných objektov. „Som však presvedčená o tom, že mesto Trenčín presvedčí svojich obyvateľov o tom, že sa chce starať o zeleň a že zeleň chce v Trenčíne zachovať,“ uviedla Vravková na margo plánovaných zmien.
      Južania plány mesta vnímajú pozitívne. „Pochádzam z Bratislavy a tento Juh mi naozaj pripomína betónovú džunglu Petržalky. Mohlo by sa to tu zeleňou vysadiť viac,“ povedala Adriana Hrdličková. „Zelene je tu hrozne málo. Mali by tu vysadiť viac stromov aj trávy. Je to tu samý panelák,“ uviedla Zuzana Dziaková. „Uvítal by som tu najmä detské ihriská,“ zdôraznil Ján Veselý.


 


Copyright © TASR 2008


 


Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ  TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu  porušením autorského zákona.


 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!