Majú nový defibrilátor, vyhrali ho žiaci

27. 12. 2018

Automatický externý defibrilátor je prístroj, ktorým dokáže aj laik zachrániť ľudský život. Od 14. decembra 2018 ho majú v Základnej škole na Ulici L. Novomeského 11.

V 2. ročníku súťažného projektu ZÁCHRANA SOM JA bola trenčianska ZŠ jednou z 371 prihlásených škôl. Triedy prvého stupňa pripravili práce na tému prvej pomoci a bezpečnosti na cestách. Z nich porota vybrala 50 škôl. Vyhrali defibrilátor, zážitkové kurzy prvej pomoci pre žiakov celého prvého stupňa a certifikovaný kurz prvej pomoci pre učiteľov.

Vďaka šikovnosti žiakov 3. A triedy a angažovanosti ich učiteľky Eriky Bobotovej sa ZŠ, Novomeského ocitla medzi víťaznými školami. Prístroj škole slávnostne odovzdali 14. decembra 2018 za účasti zástupcov neziskovej organizácie Falck, n. o. a záchranárov. K výhre vedeniu školy i žiakom zablahoželal primátor mesta Richard Rybníček.

Projekt ZÁCHRANA SOM JA vzdeláva žiakov v oblasti prvej pomoci, záchrany života, bezpečnosti na cestách a prevencie pred úrazmi. Prostredníctvom neho sa vracia v spolupráci s Nadáciou Allianz na základné školy téma prvej pomoci zážitkovou formou.

Školy sú miestom s vysokou koncentráciou pohybu ľudí počas celého dňa. Nielen v škole, ale aj v jej okolí, môže dôjsť k vážnym život ohrozujúcim stavom. Do príchodu záchranky je kľúčová práve laikom správne poskytnutá prvá pomoc.

Automatický externý defibrilátor môže pri záchrane života zohrávať dôležitú úlohu v prípadoch, keď človek nedýcha a je v bezvedomí. V týchto chvíľach je rozhodujúca každá minúta.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!