Kultúrno-kreatívne centrum Hviezda zažije v piatok svoj veľký deň

11. 9. 2023

V piatok 15. septembra 2023 si nedajte ujsť jedinečnú možnosť prezrieť si vnútorné priestory bývalého Kina Hviezda po rozsiahlej rekonštrukcii, ktorá tento kultúrny stánok premenila na moderné kultúrno-kreatívne centrum (KKC).

Dvere nového Kultúrno-kreatívneho centra Hviezda sa pre návštevníkov otvoria po prvý raz zdarma, a to v piatok 15. septembra o 10.00 hodine, kedy sa začne aj Divadelná púť pripravená v bunkách vedľa Hviezdy v spolupráci s Občianskym združením Naše Zálesíčko.  

Pozrite sa, čo je dnu

Počas Dňa otvorených dverí sa bude môcť verejnosť naplno zoznámiť so zrekonštruovanou Hviezdou a prejsť po vynovených priestoroch v sprievode manažéra Hviezdy Juraja Bendu. Ak túto šancu využijete, budete môcť vojsť do ateliérov, učební, FabLabu, Tanečnej sály, Kaviarne/Klubu, Veľkej sály, Zrkadlovej sály, ale aj do Galérie s premiérovou výstavou. Dozviete sa, čo všetko sa dá v novej Hviezde robiť, čo sa dá naučiť, v čom sa zdokonaliť, ako rozvinúť a podporiť svoju tvorivosť a posunúť ju na zdroj svojho živobytia. Komentovaná prehliadka Hviezdy je naplánovaná na 11.00, 13.30, 16.00 a 18.30 hodinu.

budova Hviezdy spoza stromov

Prvá výstava

Do 22. októbra 2023 bude vo Hviezde v novej Galérii na 1. poschodí výstava s názvom Trenčín sa mení. Predstavuje 11 projektov, ktoré majú potenciál v najbližších rokoch zmeniť charakter nášho mesta. Ako o výstave hovorí jej kurátor Omar Mirza, každý z jedenástich panelov ukazuje minulosť, súčasnosť a budúcnosť danej lokality. Súčasťou výstavy bude aj dotyková obrazovka, na ktorej sa budete môcť poprechádzať novým Trenčínom a prostredníctvom animácií bližšie spoznať projekt Trenčín si Ty. Na záver sa stanete súčasťou projekcie, ktorá vás prevedie meniacim sa mestom z vtáčej perspektívy.

Divadelná púť

DOD vo Hviezde detské divadláPodarí sa milému, ale trošku lenivému Aladinovi prekonať seba samého a získať krásnu princeznú Jasmínu? Pomôže mu na ceste za šťastím čarovný džin z lampy, alebo mu nakoniec pomôžu kamaráti v publiku? Príďte sa presvedčiť v piatok o 10.00 h na komediálnu rozprávku pre celú rodinu Lampa pána Aladina v podaní divadelno-improvizačného zoskupenia Kapor na scéne. Zoskupenie sa predstaví aj popoludní, o 15.00 h ponúkne divadlo pre deti Robin Hood. Kapor na scéne vo svojich netradičných verziách rozprávok pripomína zábavnou a nenútenou formou základné návyky slušného správania, zdravého životného štýlu, dopravnej výchovy a pomáha tiež budovať pozitívny vzťah k prírode a zvieratkám.

S dvomi predstaveniami príde aj Divadlo Žihadlo, ktoré o 12.30 h uvedie známy príbeh o chamtivom a lakomom kohútikovi, ktorému obetavá a dobrosrdečná sliepočka, spolu s deťmi – divákmi, život zachráni. Rozprávka Kohútik a sliepočka je plná pesničiek, humoru a dobrej nálady, hoci ide o život. Z historického faktu, že prvými letcami v teplovzdušnom balóne boli zvieratá: ovca, kohút a kačica, vychádza druhé predstavenie Divadla Žihadlo – volá sa Udatná posádka a v programe je o 17.30 hodine.

Pre detského diváka budú iste zaujímavé aj ďalšie predstavenia. Vizuálny umelec Erik Sikora, ktorý sa venuje džavotu a šťavnatosti v umení pod pseudonymom Džumelec príde so svojimi pesničkami a koncertom Džumelec je popeín o 11.30 h. Divadlo Úsmev o 14.00 hodine uvedie klauniádu a pesničky pre deti od štyroch rokov Veľkí herci malým deťom.

Aj swing a jazz

Paper Moon TrioNiekto ich pozná ako Serenaders Sisters, niekto ako Paper Moon Trio. Pôvodne ženské vokálne trio, ktoré od roku 2009 pôsobilo v hudobnom zoskupení Bratislava Hot Serenaders pod názvom Serenaders Sisters, sa ako samostatné Paper Moon Trio v roku 2016 stalo víťazom súťaže Jazz Start Up. A práve v Trenčíne sa spevavá trojka v zložení Andrea Kružliaková (spev, gitara), Barbora Medeková (spev, ukulele) a Juliana Šeregiová (spev, husle) predstavia o 16.30 hodine.

Všetky tri študovali hudbu, Juliana a Andrea na konzervatóriu, Barbora na konzervatóriu a na Pedagogickej fakulte UK, kde študovala aj výtvarné umenie. Julka ale chodila na medicínu, je pani doktorka, Andrea skončila bakalára na Filozofickej fakulte (odbor estetika) a Barbora učí spev. Momentálne sú ale všetky tri na materskej – takže hrajú ostošesť. A zahrajú aj počas Dňa otvorených dverí vo Hviezde.

O 19.00 hodine zavŕši Divadelnú púť, ktorá zo Zálesia na jeden deň zamierila k nám do Trenčína, tradičný hosť Záleskej Divadelnej púte kapela Hudobné združenie. Na hudobnej scéne pôsobí približne od roku 2013. Tvoria ju štyria excelentní jazzoví hudobníci: Pavol Bodnár, Pavol Ruček, Milan Ruček a Martin Kapusník, dvaja z nich sú v Zálesí doma. Kapela sa zameriava na interpretáciu jazzových štandardov a príležitostne sprevádza aj niektorých známych spevákov prevažne šansónovej scény. Účinkujú aj v Rakúsku a často sú súčasťou spoločenských udalostí. Deň otvorených dverí v Kultúrno-kreatívnom centre Hviezda takouto udalosťou určite bude.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!