Krytá plaváreň od soboty opäť pre verejnosť

7. 5. 2007

          Mestská krytá plaváreň na Mládežníckej ulici v Trenčíne je po takmer dvoch mesiacoch od soboty 4. mája opäť otvorená. Mesto Trenčín upozorňuje, že vzhľadom na sprísnené hygienické opatrenia je návštevník povinný používať kúpaciu čiapku pri pobyte v plaveckom aj detskom bazéne. Plaváreň musela samospráva zatvoriť po tom, čo sa v nej našli améby. Zamestnanci celé týždne ručne čistili bazény a ich okolie, použili viacero dezinfekčných prostriedkov, aby sa prvokov konečne zbavili. Na plavárni taktiež vymenili sedem ton filtračného keramického piesku.


          Podľa riaditeľky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne Márie Štefkovičovej, na plavárni našli viacero druhov améb, z nich dva mohli byť choroboplodné. Ako však zdôraznila, býva málo pravdepodobné, aby sa človek amébou nakazil. Taktiež informovala, že nešlo o amébu Naegleriu fowleri, ktorá spôsobuje zápaly mozgových blán (meningitída). Úradu žiadne ochorenie v súvislosti s návštevou krytej plavárne nebolo hlásené.


          Podľa M. Štefkovičovej nie je známe, ako sa améby na plaváreň dostali a spätne sa to nedá ani presne zistiť. No nevylúčila, že ich tam zaniesli ľudia, ktorí nedodržujú hygienické predpisy. Riaditeľka podčiarkla, že hlavne treba dodržiavať všeobecné hygienické zásady v prevencii amébových infekcií: dôkladne sa osprchovať pred vstupom do bazéna a pri odchode z plavárne, nevstupovať do bazéna s krémom a make-upom, udržiavať v suchu a čistote kúpacie čiapky, okuliare a plavecké pomôcky, nosiť čistú a umývateľnú obuv a dodržiavať pokyny očného lekára v prípade nosenia kontaktných šošoviek.


          Améby (meňavky) sú prvoky, z ktorých niektoré druhy vyvolávajú prevažne u ľudí chronicky chorých a oslabených alebo osôb so zníženou imunitou ochorenia dýchacích ciest, zápaly oka, ochorenia kože. „Zápaly mozgových blán sa v našich podmienkach nevyskytli,“ dodala M. Štefkovičová.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!