Konferencia o umelej inteligencii v kultúrno-kreatívnom priemysle už o niekoľko dní, zaregistrujte sa

19. 8. 2024

Zaujíma vás, ako umelá inteligencia mení svet umenia, filmu, fotografie alebo marketingu? Určite sa zaregistrujte na bezplatnú konferenciu, ktorá bude v Trenčíne 28. augusta 2024 od 13.00 do 21.30  hodiny.

Názov konferencie je Kreativita bez hraníc: Umelá inteligencia v kultúrno-kreatívnom priemysle. Pripravilo ju Kultúrno-kreatívne centrum Hviezda. Konferencia je podporená z Grantu EHP a Nórska.

Nedajte si ujsť jedinečnú príležitosť pre umelcov, kreatívcov, podnikateľov a všetkých, ktorí sa zaujímajú o budúcnosť technológií a ich vplyv na rôzne sféry života. Kapacita účastníkov je obmedzená, preto je dôležité stihnúť registráciu včas.

ilustrácia AI konferencia

Čo môžete očakávať?

Konferencia ponúkne sériu 4 prednášok a diskusiu odborníkov na tému Etické otázky a budúcnosť AI. 

Martin SpanoUmelá inteligencia spôsobila vo svete ošiaľ. Študentom píše úlohy, uchádzačom o zamestnanie sprievodné listy. O tom, aké veľké využitie bude mať v kultúrno-kreatívnom priemysle príde do Trenčína rozprávať populárny informatik, ktorý sa celý život zaoberá umelou inteligenciou, prednáša o nej na konferenciách a popularizuje ju na sociálnych sieťach a v TV – Martin Spano. Za jeho činnosť ho Ministerstvo hospodárstva SR nominovalo na najvyššie vedecké ocenenie „Cenu za vedu a techniku“. Umelá inteligencia sa pre neho stala vysnívaným pomocníkom, bez ktorého si už nevie predstaviť život.  Jeho prednáška sa začne o 13.00 hodine.

Dá sa umelá inteligencia zmysluplne a tvorivo využiť v kreatívnom prostredí?

Nad odpoveďou na túto otázku sa bude zamýšľať druhý prednášajúci Martin Smatana.  Vyštudoval animáciu na VŠMU v Bratislave a na FAMU v Prahe. Počas štúdia pracoval v estónskom filmovom štúdiu Nukufilm a niekoľko rokov viedol workshopy animovaného filmu. Jeho absolventský film Šarkan (The Kite) mal premiéru na festivale Berlinale a bol nominovaný do semifinále študentských Oskarov. Získal viac ako 60 medzinárodných cien, na Slovensku film získal národnú filmovú cenu Slnko v sieti, cenu Igric, cenu Nadácie Tatrabanky za umenie, hlavnú cenu Viktora Kubala na Bienále animácie Bratislava, cenu divákov Febiofestu a najlepší slovenský film na Fest Anča. Ako prvý slovenský film bol zaradený do filmotéky MoMA (Museum of Modern Art v New Yorku), kde sa bude počas najbližších troch rokov premietať v náučnom cykle pre rodiny s deťmi. Martin Smatana je autorom kníh Rok dobrých správ, ktoré vyšli aj v Anglicku, Nemecku, USA a Južnej Kórei. S magazínom Forbes dlhodobo spolupracuje na sérií AI portrétov a je tiež autorom viacerých reklám vytvorených pomocou AI.

Martin SmatanaMartin Smatana sa dostane v Trenčíne k slovu o 15.00 hodine a porozpráva na konferencii o využití umelej inteligencie vo filme a fotografii. „Pokúsim sa vám jednoduchou a hravou formou ukázať prehľad niekoľkých stránok a aplikácií, ktoré vám môžu byť nápomocné pri kreovaní nápadov, rozvíjaní myšlienok a príprave nových projektov. Dozviete sa, ako si môžete vďaka AI efektívne naplánovať a optimalizovať pracovný postup a tým dokončiť jednotlivé činnosti s menším úsilím za kratší čas. Budem s vami zdieľať mojich pár praktických skúseností s AI, ktoré sa mi v ostatnom období podarilo viac či menej osvojiť,“ hovorí M. Smatana.

Počas prednášky chce účastníkom ukázať aj online nástroje, ktoré nám môžu pomôcť automatizovať rutinné opakujúce sa úlohy a urýchliť časovo náročné administratívne činnosti ako je odpisovanie na emaily, tvorba cenovej ponuky pre klienta či organizovanie dát. „Spoločne sa pozrieme na to, ktoré aplikácie nám môžu byť naporúdzi pri tvorivejších a kreatívnejších činnostiach ako sú dizajn reklamných materiálov, kreslenie storyboardu, úprava obrázkov, generovanie videí, tvorba vizualizácií, nahrávanie podcastov, skladanie hudby či dizajn oblečenia tak, aby sme si dokázali naďalej zachovať svoj osobitý rukopis.“ Súčasťou prednášky budú aj prípadové štúdie použitia umelej inteligencie v oblasti architektúry, fotografie, módy, programovania, reklamy a animácie.

Strategický branding a vizuálny systém v marketingu s pomocou umelej inteligencie  

odborníci z levosphereMôže umelá inteligencia zmeniť spôsob budovania značky? O 17.00 hodine sa môžete pripraviť na budúcnosť brandingu s najnovšími technológiami spolu s odborníkmi z Levosphere – Silviou Žuffa, Michalom Dudášom a Katarínou Gregovou.

Levosphere® je značka stratégov, ktorí majú za sebou viac ako 20 rokov skúseností. Z veľkých i malých značiek, globálnych i lokálnych biznisov. Marketing, biznis, prácu s číslami sme študovali a neskôr aplikovali v praxi pre mnohé zaujímavé spoločnosti. 

Silvia Žuffa je v Levosphere Senior Stratégom. Svoje skúsenosti nadobudla v korporátnom svete bankovníctva, ale aj vo fashion segmente. Teraz skúsenosti a vedomosti využíva na tvorbu stratégií a značiek rôznych klientov. 

Katarína Gregová zabezpečuje prechod stratégie klientov do tvorby funkčných brandingov. Svoje skúsenosti nadobudla v korporátoch v FMCG, kde aplikovala marketingové a obchodné stratégie v mieste predaja. 

Michal Dudáš svoju kreatívnu stránku zhmotňuje v Levosphere ako Senior Brand Dizajnér a pripravuje systémy vizuálnych identít a brandingov pre klientov všade tam, kde sa značka pretavuje do obrazu. 

Pripravte sa na éru umelej inteligencie 

jan trangelJe ešte možné falošné obrázky, videá či nahrávky odlíšiť od skutočných? Ako ich vedia podvodníci zneužívať a ako dokážu vďaka umelej inteligencii nachytať aj vás? V prednáške Jána Taragela so začiatkom o 19.00 hodine sa dozviete, akú silu už dnes má umelá inteligencia, aké triky používajú podvodníci a na čo je dobré sa pripraviť v budúcnosti.  

Ján Trangel pôsobí od roku 2005 ako technologický novinár. Venuje sa predovšetkým témam z oblasti kybernetickej bezpečnosti a umelej inteligencie. Je autorom viacerých podcastov a relácií o technologických témach. Pôsobí tiež ako konzultant a koordinátor v oblasti nasadzovania a využívania riešení umelej inteligencie.  Jeho prednáška sa nazýva Deepfake materiály generované pomocou nástrojov umelej  inteligencie.

Etické otázky a budúcnosť AI 

V poslednej časti konferencie príde na rad diskusia s Natáliou Slosiarovou, ktorá aktuálne pôsobí v tíme Ethics and Human Values in Technology v Kempelenovom Inštitúte Inteligentných Technológií kde skúma prienik práva a technológií, v rámci výskumu sa venuje témam ako sú ľudsko-právne dopady umelej inteligenice, dôveryhodná AI či digitálna regulácia, s Martinou Lukič – aktívnou výtvarníčkou, kurátorkou a organizátorkou, ktorá sa prioritne pohybuje v projektoch vychádzajúcich z fotografie, ako aj v interdisciplinárnych kolektívoch, spoluzaložila organizáciu Robota – Centrum pre pokročilé štúdiá, venovala sa výuke fotografie na Katedre umenia a kultúry Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, vo svojej práci tematizuje vzťah fotografie a umelej inteligencie v otázkach prijímania oboch médií spoločnosťou, k diskusii by sa mali pridať aj Lukáš Hatala a Ondrej Sarnecký. 

Diskutované témy:  

Ako umelá inteligencia zmení umenie: Budeme sa zaoberať tým, ako nové technológie menia spôsob, akým vzniká umenie. Zistíme, či dokáže umelá inteligencia nahradiť tradičné umenie alebo ho len doplní o nové dimenzie. 
Je využívanie nástrojov generatívnej umelej inteligencie v umení legálne a etické: Spoločne s odborníkmi sa pozrieme na právne a etické otázky, ktoré prináša používanie umelej inteligencie pri tvorbe umeleckých diel. Čo je ešte originál a kde začína plagiát? 
Ako sú chránené autorské práva pri trénovaní umelej inteligencie: Dotkneme sa otázky autorských práv v kontexte trénovania modelov umelej inteligencie na existujúcich dielach. Ako sa zabezpečuje ochrana práv pôvodných tvorcov a kde sú hranice férového použitia? 
Ako môže biznis využiť umenie generované pomocou umelej inteligencie: Predstavíme vám praktické príklady, ako môžu firmy využiť AI-generované umenie na zlepšenie svojich produktov a služieb. Môže umelá inteligencia stať sa novým nástrojom v marketingu a dizajne? 
Ako sa môžu umelci pripraviť na novú éru a či bude v budúcnosti využívanie umelej inteligencie nevyhnutné: Diskusia sa zameria aj na budúcnosť umelcov v ére umelej inteligencie. Čo môžu umelci urobiť, aby sa adaptovali na tieto zmeny? Bude využívanie AI nevyhnutnou súčasťou ich tvorby? 

Všetko o bezplatnej konferencii môžete nájsť aj na webstránke hviezda.eu a sociálnych sieťach Kultúrno-kreatívneho centra Hviezda.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!