Historické Farské schody budú pred vandalmi chrániť kamery

19. 9. 2008

    Mesto Trenčín vymaľovalo historické Farské schody, ktoré návštevníkov vedú na Trenčiansky hrad. Kryté schody z roku 1568 sa stávajú častým terčom vandalov. Aj napriek tomu, že ich na noc mestská polícia zatvára, steny bývajú pomaľované väčšinou pubertálnymi vyznaniami, na drevených schodoch ostávajú odpadky. “Po každom víkende je podoba hlavnej cesty na hrad nedôstojná. Mesto Trenčín tak pripravuje kamerový systém, vďaka ktorému bude na schody dohliadať Mestská polícia,” povedala Jana Marková z kancelárie trenčianskeho primátora.
   “Boli by sme radi, ak by zostali Farské schody po ich vymaľovaní celoročne v tom stave, akom sú dnes. Všetko však závisí aj od občanov a ich pozornosti a správania sa. My pristúpime k ďalšiemu kroku, ktorým je kamerový systém, ktorý by nám pomohol monitorovať dianie a preventívne pôsobiť na ľudí, ktorí si túto pamiatku dostatočne nevážia ,” dodáva primátor Branislav Celler.
   Renesančné Farské schody postavili ako obrannú komunikáciu, po ktorej nastupovali členovia mestských remeselníckych cechov k obrane mestských hradieb v úseku od Karnera sv. Michala po hrad. Súčasne slúžili ako prístupová cesta k mestskej zbrojnici, postavenej v roku 1565 vedľa karnera. Schody boli poškodené pri požiaroch Trenčína v roku 1708, 1790 a 1886. Spájajú stred mesta s areálom Farského kostola, novým Mariánskym námestím, hradom a aj lesoparkom Brezina.

(SITA, rc;bl)


Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ  SITA  je bez predchádzajúceho písomného súhlasu  porušením autorského zákona.


 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!