Galéria M. A. Bazovského v Trenčíne vás pozýva na výstavy

30. 7. 2009

Počas letných prázdninových mesiacov pripravila Galéria Miloša Alexandra Bazovského na Palackého ulici 27 v Trenčíne pre svojich návštevníkov hneď niekoľko výstav. Brány galérie sú pre milovníkov umenia otvorené denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00 hodiny.


 Božena Augustínová Rochovanská – 66 Zím

Termín výstavy: 3. 7. – 6. 9. 2009

Bohato rozvrstvenú tvorbu Boženy Augustínovej charakterizujú fantázia, jemná poézia, harmónia a snivosť. Cez prizmu láskavosti, lásky a empatie pristupuje ku všetkému, čo ju obklopuje, aby vytvorila diela, ktoré sú oslavou krásy, ušľachtilosti, ľudskosti, každodennosti i nevšednosti. Autorka nesmierne senzitívne pristupuje k ľudskému i prírodnému svetu, aby do typicky „augustínovskej“ ornamentálnej arabesky bravúrnej charakterizačnej línie a farby zhmotnila dávne i súčasné príbehy plné citu, poézie, jemnej melanchólie i tajuplnosti. Maliarske, grafické a textilné diela Boženy Augustínovej prezentované na výstave hovoria o vrúcnosti, pokore a nehe jej pozoruhodného komorného i monumentálneho výtvarného prejavu, ktorý nesporne tvorí neoddeliteľnú súčasť moderného slovenského výtvarného umenia.


 


Juraj a Matej Čutek – Socha, maľba, grafika

Termín výstavy: 3. 7. – 6. 9. 2009

Juraj Čutek sa predstavuje svojou charakteristickou sochárskou tvorbou. Humorným a nápaditým pohľadom sa pozerá na smelé i nesmelé ľudské ambície a ašpirácie, ktoré smerujú k snahe človeka ovládnuť celý svet. Autor je výraznou osobnosťou strednej generácie slovenských sochárov a pokračuje v dávnej tradícii vnímania sochárstva ako nerozlučného spojenia umenia a remesla. Svoje umelecké výpovede transformuje prostredníctvom monumentálnej sochy, maľby či kresby do rôznych materiálov.  Blízkou mu je najmä komorná figurálna plastika v dreve. Robustné, hutne komponované objemy plastík tvarovo i  významovo odľahčuje kovovými predmetmi z nedávnej minulosti, ktoré sa zároveň stávajú akýmisi atribútmi zobrazovaných postáv. V autorovej tvorbe sa môžete stretnúť s  generálmi, rozmanitými lietajúcimi objektmi či klaunmi, ktorí nežne lákajú pod cirkusové šapitó, do prostredia detských snov.Umenie na čerstvom vzduchu

Termín výstavy: 18. 5. – 30. 8. 2009

Prvýkrát v histórii pripravili registrované slovenské galérie, zastrešené profesijným združením – Radou galérií Slovenska, spoločný výstavný projekt. Galérie sa rozhodli prevetrať to najlepšie zo svojich zbierkových fondov na čerstvom vzduchu a trochu netradične pripraviť exteriérovú prezentáciu.


 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!