Festival HoryZonty opäť prináša dobrodružstvo aj zábavu

10. 11. 2010

Prehliadku filmov s outdoorovou tematikou, zoznámenie so skvelými výkonmi zaujímavých hostí, workshopy aj sprievodné podujatia ponúka ďalší ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty 2010, ktorý sa uskutoční 11. až 13. novembra.


V prvý deň festivalu vystúpi poľský horolezec Piotr Pustelnik, ktorému sa tento rok  podarilo zdolať štrnásty osemtisícový vrchol a skompletizovať Korunu Himalájí. Aké je to dvadsať rokov „bojovať“ s Himalájami, sa dozviete počas jeho prezentácie z  horolezeckých výprav.


Z nadmorských výšin zostúpime až na morské dno medzi žraloky. Ako ryba vo vode sa medzi nimi pohybujú režisér, potápač a kameraman Steve Lochtat, ktorému sa podarilo nafilmovať doposiaľ neprekonané zábery žralokov bez využitia ochrannej klietky. Na festivale premietne svoj najnovší film Poslední lovci, ktorý je unikátnou snímkou domorodých lovcov veľrýb z najvýchodnejšej časti Indonézie. 


Tatranskú prírodu predstavia v piatok večer filmár Robert Rajchl a ekológ a iniciátor projektu Erik Baláž. Cieľom projektu, ktorý sa realizoval tri roky, bolo mapovanie života medveďov v Tichej doline bez prikrášlenia a manipulácie. Jeho výsledkom je pútavý dokumentárny film Strážca divočiny. 


Ani tento rok nebudú chýbať sprievodné podujatia. Malí aj veľkí bežci si budú môcť prevetrať kondičku na päťkilometrovom Behu Brezinou. Víťaz získa pohár festivalu HoryZonty a deti sa môžu tešiť na sladké odmeny. Do programu bude opäť zaradená aj obľúbená súťaž v nosení pivného suda a tento rok k sprievodným podujatiam pribudne aj ukážka mašérstva. Po Mierovom námestí sa tak budete môcť premávať na psích záprahoch. Po ročnej pauze dostanú opäť šancu tvorivé duše, ktoré budú môcť zmeniť kusy ľadu na umenie v súťaži v ľadovom sochárstve.


Festival HoryZonty sa uskutoční tradične v priestoroch Posádkového klubu v Trenčíne, kde budú premietnuté súťažné amatérske filmy, ale aj nesúťažné profesionálne snímky z prostredia hôr, extrémnych športov, vodáctva či horolezectva.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!