Ekotopfilm – Envirofilm v stredu opäť v Trenčíne

20. 9. 2021

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm bude mať počas svojej jesennej tour zastávku aj v našom meste. V stredu 22. septembra 2021 bude v Cinemax Trenčín pre návštevníkov pripravený pestrý filmový program so širokým spektrom tém.

Dopoludnie bude patriť Junior festivalu pre vopred prihlásené základné a stredné školy. Cieľom je nielen osveta prostredníctvom najnovších filmov z celého sveta, ale aj environmentálna výchova, súťaže, hry a tvorivé dielne.

Popoludňajší program pre širokú verejnosť sa začne o 16.00 h. Návštevník vycestuje do zahraničia, na miesta, kde nevstúpila ľudská noha – na ostrov Bioko. Môže ale sledovať aj slovenskú divočinu. Vydá sa na cestu s polárnou medvedicou Polárkou a dostane sa aj do úžasného podmorského sveta veľrýb. Vstup je voľný.

Najväčší medzinárodný festival filmov zameraný na témy súvisiace so životným prostredím a trvalo udržateľným rozvojom ponúkne v Trenčíne vynikajúce dokumentárne filmy z celého sveta. Tentokrát je pripravený takýto program:

o 16:00 h – MÚDROSŤ VEĽRÝB 50 ‚(EN)

Morský biológ a filmár Rick Rosenthal počas veľkej časti svojej dlhej kariéry natáčal veľryby. Teraz je na ceste hlbšie preskúmať ich život a dozvedieť sa o nich viac.

o 17:00 h – DOPADY ZMENY KLÍMY V MESTE

Video poukazuje na to, ako dopady zmeny klímy vyvolávajú v slovenských mestách potrebu nového prístupu k územnému plánovaniu, urbanizmu, zeleno-modrej infraštruktúre či udržateľnej architektúre budov. Výpovede odborníkov v týchto oblastiach priblížia, ako by mohla a mala takáto zmena v urbárnom prostredí vyzerať. Odborného sprievodného slova sa zhostili klimatológ Jozef Pecho a urbanista Martin Jerguš.

o 18:00 h – KRÁĽOVNÁ BEZ ZEME 70 ‚ (NR)

Skutočný príbeh o stretnutí nádhernej polárnej medvedice Polárky s nórskym filmárom Asgeirom Helgestadom. Je 4-ročnou cestou po Špicbergoch. Zvyšujúce sa teploty majú za následok dramatické zmeny ekosystému v podobe rekordne rýchlo sa topiaceho ľadu. Ak je Zem domovom nás všetkých, môžeme si dovoliť ignorovať, čo sa s ňou deje?

o 19:00 h – STRATENÍ KRÁLI BIOKA 56´(DE)

Pri pobreží strednej Afriky leží izolovaný ostrov pokrytý pravekým dažďovým pralesom a obklopený temnými vodami oceánu, ktorý oplýva väčšou rozmanitosťou druhov ako akékoľvek iné miesto na Zemi. Táto terra inkognita sa volá BIOKO. Vládcom tejto ríše je jeden z najmenej známych druhov primátov na svete: mandril čiernotváry. Tento film skúma tajné životy mandrilov a ich záhadného ostrovného domova.

o 20:00 h  – ČOKOLÁDOVÉ SRDCE TEMNOTY 56 ‚ (FR)

V roku 2001 sa lukratívny čokoládový priemysel, na základe tlaku mimovládnych organizácií, zaviazal ukončiť detskú prácu na kakaových plantážach do roku 2006. Dodržiava sa tento sľub aj o 18 rokov neskôr? Pobrežie Slonoviny, najväčší producent kakaa na svete, sa skutočne pokúsilo túto pohromu v krajine odstrániť. Stavali školy a školili farmárov. Televízne reklamy dokonca obyvateľom pripomínali, že detská práca je nelegálna. Prečo teda vykorisťovanie detí stále existuje?

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm sa pri organizácii svojich podujatí riadi aktuálne platnými predpismi, aktuálnym Covid automatom a Kultúrnym semaforom.

🔴 Pri 1. stupni ohrozenia, v červenej fáze, bude festival v režime OTP. Môžu sa ho zúčastniť zúčastniť len osoby očkované, testované (72 h PCR/LAMP test alebo 48 h Ag test) alebo tie, ktoré ochorenie Covid-19 prekonali v maximálnej lehote 180 dní. Kapacita ostane upravená na 25%, povinné sú respirátory.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!