Dva dni budeme hostiť Slovákov z Kovačice

18. 8. 2010

Trenčania i návštevníci mesta sa budú môcť v dňoch 19. a 20. augusta zoznámiť s kultúrou Slovákov žijúcich v srbskej Kovačici. Dni Kovačice pripravilo Mesto Trenčín a Memoriálne stredisko Dr. Janka Bulíka v Kovačici.


Začínajú sa vo štvrtok výstavou Umenie z Kovačice. Výstavu prác z dieľne tokára a umelca Pavla Vereského či ručných prác kovačických žien si budú môcť záujemcovia pozrieť od 16. hodiny v ART – centre Synagóga. O hodinu neskôr sa vo Verejnej knižnici M. Rešetku začne Literárno-umelecké popoludnie, na ktorej budú Kovačičania prezentovať svoje knihy a literatúru.


V piatok popoludní budú predstavovať svoje tradície, obyčaje a zvyky predstavovať najmenší Kovačičania. O 15. hodine sa na Štúrovom námestí začne tradičná Kovačická detská svadba. Chýbať nebude ani svadobný sprievod – mladucha, ženích, starejši, svadob. rodičia, kuchárky, krčmári, muzikanti, svatky, družbovia, družice. V programe sa prezentujú hlavne obyčaje, ktoré nasledujú po sobášnom obrade: privádzanie nevesty, hádzanie metly, podávanie medu, vítajkanie, delenie balíkov, príchod s ratolesťou, tanec s mladuchou, káčerací tanec a tanec s metlou, ako aj mnohé svadobné vinše (obradové a žartovné vinše, vinše starejšieho a starejšieho oddavača, družbov, družíc a iné), piesne a tance.


Organizovanie detskej svadby je v Kovačici starodávnym zvykom. Deti hrou na svadbu spríjemňovali nedeľné poobedie starším ľuďom, ktorí v lete sedávali pred domami. Tento zvyk sa takmer pravidelne zachovával do konca 60-tych rokov, neskoršie sa zjavoval iba ojedinele a v 90-tych rokoch takmer zanikol. V roku 2007 však z iniciatívy Pavla Baláža (vtedy predsedu MOMS v Kovačici a dnes predsedu Memoriálneho strediska Dr. Janka Bulíka v Kovačici) opäť ožil.


Piatkový večer bude patriť organovému koncertu Janka Siromu o 19. hodine v Piaristickom kostole. 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!