Diela zo sympózia na Skalke sú v Dubnickom kaštieli

8. 2. 2018

Výber diel zo zbierky medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia  ORA ET ARS Skalka môžu do 1. apríla 2018 uvidieť návštevníci kaštieľa v Dubnici nad Váhom.  Do 23. februára 2018 sú výtvarné diela z desiatich ročníkov sympózia vystavené aj vo výstavných priestoroch  Trenčianskeho samosprávneho kraja.


Medzinárodné výtvarno-literárne sympózium ORA ET ARS Skalka vzniklo k úcte a podpore najstaršieho pútnického miesta na Slovensku – Skalky pri Trenčíne a jeho neopakovateľného genius loci. Je tiež venované odkazu benediktínskych mníchov a pustovníkov zo Skalky a hlavných patrónov Nitrianskej diecézy sv. Andrejovi-Svoradovi a sv. Beňadikovi. Podujatie sa koná vždy v júni v areáli Malej a Veľkej Skalky pri Trenčíne a uskutočňuje sa so súhlasom nitrianskeho sídelného biskupa J. E. Mons. Viliama Judáka.


Jeden, dva, či viackrát, sa sympózia v doterajších deviatich ročníkoch 2008 – 2017 zúčastnilo 66 výtvarníkov zo siedmich štátov: Poľska, Českej republiky, Maďarska, Srbska, Ruskej federácie, Nemecka, Španielska a 30 literátov zo Slovenska.


Účastníci vytvoria počas podujatia výtvarné a literárne diela. Výber tejto tvorby i vizuálno-grafické zdokumentovanie diania na sympóziu každoročne mapuje reprezentačný katalóg.


V rámci putovného projektu ORA ET ARS VIATOR boli zrealizované v minulých rokoch výstavy zo zbierky sympózia ORA ET ARS Skalka napríklad vo výstavných priestoroch Domu umenia v Bratislave, v galérii Panský dům Uherský Brod, v galerijných priestoroch Renesančného a Neogotického kaštieľa v Galante, v máji 2016 v rámci projektu Dny slovanské kultury vo výstavných priestoroch Reduty Klubu kultury v Uherskom Hradišti.


Na prelome rokov 2016–2017 bol výber z  diel vystavený na Morave v Galérii návštevníckeho centra Slovanského hradiště v Mikulčiciach. V novembri 2017 sa výstava uskutočnila vo Galérii Múzea Mincí a medailí NBS v Kremnici.


V týchto dňoch sú diela zo sympoziálnej zbierky nainštalované vo výstavných priestoroch TSK a  ďalšia výstava je v Dubnickom múzeu v Dubnici na Váhom.


 


Výstavu v kaštieli otvorili 23. januára 2018. O úvodné slovo sa na vernisáži postaral spisovateľ Rudolf Dobiáš (na fotografii).Kurátorom sympózia i výstavy po sympóziu je historik umenia PhDr. Marián Kvasnička, ktorý každoročne predstavuje jednotlivých tvorcov s ich dielami. Koordinátorom literárnej sekcie je spisovateľ Rudolf Dobiáš, koordinátorom výtvarnej sekcie je výtvarník Jozef Vydrnák.


Organizátormi sympózia sú: Mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj, Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne, Farský úrad Skalka nad Váhom, Beňadik, n. f.  a T-VIA, o. z.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!