Detský parlament chce pomáhať

13. 3. 2008

Aj marcové stretnutie Detského parlamentu sa nieslo najmä v  znamení otázok a podnetov od mladých parlamentárov. V stredu 12. marca obsadili stoličky, na ktorých inak sedávajú poslanci Mestského zastupiteľstva v Trenčíne, sedemnásti žiaci z ôsmich základných škôl.


Spolu s viceprimátorom Tomášom Vaňom rozoberali témy, ktoré v školách rezonujú najviac. Mladých Trenčanov zaujímali možnosti čerpania grantov na športové podujatia či spôsob, akým  bude mesto riešiť navigáciu pre turistov v centre mesta, ale napríklad aj kedy bude stáť nový Aupark.


 ,,Prečo nebola na rekonštrukciu vybraná aj naša základná škola, chýba nám totiž kvalitnejšie vybavenie počítačovej učebne,“ pýtala sa zástupkyňa ZŠ Dlhé hony. Tomáš Vaňo trpezlivo vysvetlil postup mesta pri výbere škôl, ktoré chce mesto rekonštruovať z eurofondov. ,,Európske peniaze môžeme čerpať výlučne na rekonštrukciu škôl, výmenu okien a zatepľovanie, nie na vnútorné vybavenie. Vyberali  sa školy, ktoré si vyžadujú najvyššie investície, také, pri ktorých by boli najväčšie nároky na rozpočet mesta,“ dodal viceprimátor a zároveň deti ubezpečil, že mesto na základe úspešnosti projektov v prvom kole pripraví projekty aj pre zvyšné školy.


Zástupcom Detského parlamentu nechýba kritický pohľad, napríklad aj na svojich spoluobčanov  zo sídlisk. Veľmi ich hnevajú psičkári, ktorí po svojich miláčikoch neodstraňujú psie exkrementy. ,,Je to nechutné, keď niektorí majitelia idú psa venčiť priamo k detskému ihrisku alebo ho nemajú na vôdzke. Niektorí ľudia sa boja voľne pustených psov a oni na to neberú vôbec ohľad,“ prispela svojím pohľadom žiačka zo sídliska Juh. Na stretnutí však padli aj konkrétne návrhy pre mesto. Napríklad zriadenie výbehových zón vo forme parčíka, kde by psi neohrozovali okolie a takáto menšia zóna by sa od exkrementov ľahšie čistila.


Konkrétna pripomienka padla aj smerom k MHD, nakoľko dopravca neuverejňuje na časovom harmonograme spojov, kedy premáva nízkopodlažný autobus vhodný pre občanov s invalidným vozíkom. ,,Uľahčilo by nám to s kamarátkou prepravu, keby sme vedeli, kedy sa na tento spoj môžeme spoľahnúť,“ dodal vnímavý žiak zo ZŠ Bezručova. Viceprimátor prisľúbil, že tento podnet odovzdá zástupcom spoločnosti SAD Trenčín, ktorá prevádzkuje trenčiansku MHD.


V druhej časti stretnutia sa deti venovali príprave vlastnej prezentácie. Ich záujmom je zorganizovať podujatie, ktorým by išli príkladom ostatným deťom a priložili svoju ruku k spoločnému dielu či už v oblasti čistoty prostredia alebo pomoci iným. Niektorí žiaci majú predstavu o pomoci útulku pre psov, iní by radi pripravili podujatie pre deti z detského domova. Konkrétnu podobu nadobudne ich dielo na najbližšom stretnutí, ktoré sa uskutoční po Veľkej noci  v apríli.


 


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!