Daňové priznania k dani z nehnuteľností na rok 2025 treba podať do 31. januára

10. 1. 2025

Kolaps katastrov na Slovensku v súvislosti s kybernetickým útokom stále trvá. Má to vplyv aj na podávanie daňových priznaní k dani z nehnuteľností správcovi dane – mestu Trenčín?    

„Aktuálna  nefunkčnosť katastrov nehnuteľností nemá priamo vplyv na podávanie daňových priznaní z dane z nehnuteľností na rok 2025. Pre správcu dane je rozhodujúci stav vlastníctva k 1.1.2025 a na zmeny počas tohto nového roka sa už neprihliada“ hovorí Ján Margetín, špecialista pre dane a poplatky Útvaru ekonomického MsÚ Trenčín s tým, že, kto kupoval, predával, dedil, dražil, daroval nehnuteľnosti v roku 2024 je povinný podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností so stavom k 1.1.2025 najneskôr do 31.1.2025.

Aj keď teraz nie sú k dispozícii výpisy z listu vlastníctva, ale existujú doklady, či už pre občanov, podnikateľov a správcu dane (mesto), ktoré boli riadne vydané v roku 2024. A práve tie sú rozhodujúce pre podanie daňového priznania k dani z nehnuteľností na rok 2025. 

K podaniu daňového priznania k dani z nehnuteľností na rok 2025 je potrebné predložiť:

  • pri kúpe, predaji, darovaní nehnuteľnosti

    rozhodnutie o povolení vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností (rozhodnutie doručovala správa katastra v minulom roku účastníkom konania)

  • pri zdedení nehnuteľnosti

         – osvedčenie o dedičstve (predkladá sa k daňovému priznaniu do 30 dní od právoplatnosti rozhodnutia)

  • pri vydražení nehnuteľnosti

          –  notársku zápisnicu osvedčenia o priebehu dražby (predkladá sa k daňovému priznaniu do 30 dní od vyhotovenia notárskej zápisnice)

  •  pri skolaudovaní stavby

          –  kolaudačné rozhodnutie

           – geometrický plán na zameranie stavby predložený ku kolaudácií

  • po získaní stavebného povolenia 

          – stavebné povolenie

Ak vzniknú nejasnosti pri podaní daňového priznania k dani z nehnuteľností, správca dane (mesto) bude riešiť jednotlivé prípady individuálne.

„Zároveň chceme obyvateľov požiadať, aby v daňových priznaniach k dani z nehnuteľností vypĺňali aj svoje telefónne číslo a email. Pomôže nám to pri riešení prípadných nezrovnalostí cez priamy kontakt,“ doplnil J. Margetín.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!