Čo sa dialo v Trenčíne pred 33 rokmi?

18. 11. 2022

Pri Pamätníku obetiam komunizmu na Námestí sv. Anny v Trenčíne sa vo štvrtok 17. novembra 2022 konala spomienka na November ´89.  

Zhromaždeným ľuďom sa prihovoril aj predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Jerguš Sivoš. Na základe dokumentov, ktoré má Ústav pamäti národa k dispozícii, priblížil niekoľko udalostí z Nežnej revolúcie v Trenčíne. Prvé protestné zhromaždenie sa podľa jeho slov v našom meste uskutočnilo s odstupom niekoľkých dní po Prahe a Bratislave.

Bolo to v sobotu 25. novembra 1989 s účasťou asi len desiatky odvážnych ľudí. „Vladimír Sládek, stojac na okraji veľkého betónového kvetináča, účastníkov zhromaždenia informoval o aktuálnej situácii v Prahe a v Bratislave. Nasledujúci deň, v nedeľu 26. novembra 1989, sa na Mierovom námestí stretli už stovky ľudí, aby sa pripojili k protestu študentov proti zákroku bezpečnostných síl v Prahe a vyslovili svoje názory na vtedajšiu politickú situáciu a ďalší vývoj. Vystúpili herci Eduard Vítek, Štefan Skrúcaný, Stano Dančiak či Stano Radič,“ povedal v príhovore J. Sivoš.

Na ďalší deň, v  pondelok 27. novembra, sa množstvo zúčastnených na námestí počítalo už na tisíce. Zamestnanci trenčianskych podnikov, škôl, študenti a mládež v rámci generálneho štrajku podporili demokratické požiadavky. V utorok 28. novembra sa uskutočnilo diskusné fórum v športovej hale na Sihoti.

Ako ďalej priblížil J. Sivoš, v decembri 1989 začalo trenčianske koordinačné centrum vydávať „Trenčiansku verejnosť“, ktorej šéfredaktorom bol Martin Kukučka. „17. decembra 1989 sa uskutočnil Pochod slušných ľudí so sviečkami a lampami. Nasledujúci deň trenčianska Štátna bezpečnosť zničila viac ako 90 zväzkov svojich tajných spolupracovníkov. Komunistický režim sa definitívne rúcal.“

Prvé rokovanie zástupcov Verejnosti proti násiliu s predstaviteľmi Mestského národného výboru v Trenčíne bolo 22. decembra. Z neho vzišla zmena zloženia Mestského národného výboru v pomere 8:7 v neprospech komunistov. Na Štedrý deň, 24. decembra 1989, po polnočnej omši spievali Trenčania na námestí pieseň Tichá noc, svätá noc. O štyri dni na to, 28. decembra, boli schválené zmeny názvov námestí: Gottwaldove námestie na Námestie Sv. Anny, Námestie Ľudových milícií na Námestie SNP.

Podľa slov predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa je dnes potrebné pripomínať si, okrem udalostí, ktoré sa v ´89 roku udiali v hlavných mestách, aj menšie a lokálne udalosti Novembra ´89, ktoré prispeli k pádu nedemokratického režimu. „Nežná revolúcia mala šancu na úspech až po zapojení regiónov – po demonštrácii celonárodnej jednoty, chuti po zmene a návrate slobody,“ vysvetlil J. Sivoš.

Na spomienkovej slávnosti v Trenčíne okrem neho s príhovorom vystúpil viceprimátor mesta Trenčín Patrik Žákrektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozef Habánik. V programe zaznela báseň Viliama Turčányho Óda ód v podaní recitátora Jozefa Kohúta, piesne Karla Kryla a Marty Kubišovej zaspievala speváčka, herečka a hudobná skladateľka Diana Minarovičová. Horiacu sviečku k pamätníku položil aj spisovateľ a bývalý politický väzeň Rudolf Dobiáš.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!