Chcete na auto predné brzdové svetlo?

22. 11. 2022

Zapojiť sa do testovania predného brzdového svetla môže aj verejnosť. Svoj záujem napíšte na projekt@prednebrzdovesvetlo.com.

Zelené predné brzdové svetlo informuje ostatných účastníkov premávky o brzdení auta. Vďaka jasnému signálu, že prichádzajúce vozidlo brzdí, môže byť prechod chodcov cez cestu istejší. Predné brzdové svetlo však rovnako môže pomôcť vodičom či už pri ľavom odbočovaní, vzájomnom uvoľňovaní prejazdu alebo „zipsovaní“.

predné brzdové svetlo

Testovanie výskumného projektu predného brzdového svetla v uliciach bolo spustené 22. septembra 2022. Celkovo sa počíta s účasťou približne 3 tisíc automobilov – osobné, dodávkové aj nákladné autá, kamióny a autobusy (mestské, prímestské aj diaľkové), traktory a aj vybrané mechanizmy v Trenčíne, Partizánskom, Prievidzi a Žiline.

Podľa slov Daniela Rexu zo spoločnosti Lumaco SK je v súčasnosti svetlo už namontované na všetkých typoch áut, medzi nimi napríklad aj na 19 mestských autách. Do naplnenia maximálnej kapacity zostáva ešte približne 500 vozidiel. Jedno z nich môže byť aj vaše. Skúšobná prevádzka potrvá deväť mesiacov.

“Montáž vykonáva náš zmluvný partner JG-autoelektrika,” hovorí Daniel Rexa. “U fyzických osôb nie je možné, aby si montáž zabezpečili sami. Montáž trvá celkovo asi 20 až 40 minút – záleží na type auta. Na území mesta a okolia Trenčína bude montáž svetla pre fyzické osoby prebiehať v priestoroch garážového domu Bussines centra Masaryčky na  -1 podlaží.”

Montáž je bezplatná

Každé auto zapojené do projektu dostane okrem samotného zariadenia aj:

  • OSVEDČENIE o vnútroštátnom typovom schválení komponentu číslo K-01838-00
  • POVOLENIE SKÚŠOBNEJ PREVÁDZKY vydanom k vášmu vozidlu

Týmito dokladmi sa vodič preukazuje pri cestnej kontrole polície a taktiež pri absolvovaní STK. Okrem toho dostáva vodič do vozidla aj INŠTRUKCIE K PREVÁDZKE – leták, v ktorom sú základné informácie a kontakty na technickú podporu, otázky k výskumu, mailové kontakty a webstránka.

Predné brzdové svetlo je napájané zo zásuvky (cigaretového zapaľovača) v kabíne vozidla. Kopíruje signál k zadným brzdovým svetlám. Je možné ho vypnúť a zapnúť stlačením červeného tlačidla na koncovke v zásuvke.   

Záujemca o zapojenie sa do projektu uzatvára Zmluvu o spolupráci, z ktorej mu vyplýva jedna povinnosť a to súčinnosť pri vyhodnocovaní testovacej prevádzky. “Predstavuje to odpovedať na otázky doktoranda alebo študenta Žilinskej univerzity pri vyplnení dotazníka v rozsahu asi 10 minút. Na druhej strane dostáva v zmysle zmluvy bezplatnú montáž, prípadne aj demontáž a samotné svetlo s riadiacou jednotkou, ktoré zostáva jeho majetkom aj po ukončení testovacej prevádzky. V prípade poškodenia svetla alebo jeho nefunkčnosti má záujemca v zmysle zmluvy nárok na jeho bezplatnú výmenu,” vysvetľuje D. Rexa s tým, že okrem zmluvy záujemca posiela scan veľkého technického preukazu, na základe ktorého je spracovaná žiadosť na povolenie prevádzky predného brzdového svetla na konkrétne vozidlo na cestách v rámci celej SR a je uhradený kolok ku žiadosti.

“Po vystavení povolenia na prevádzku s platnosťou 1 rok je možné používať predné brzdové svetlo na cestách v rámci SR do termínu jeho platnosti. To znamená, že ak aj testovacia prevádzka končí k 30. 6. 2023 a povolenie je platné napr. do 25. 11. 2023 je možné zariadenie používať až do tohto termínu. Po uplynutí termínu platnosti bude potrebné zariadenie vypnúť a počkať, pokiaľ v legislatíve bude umožnené používať predné brzdové svetlo, alebo je možné požiadať o bezplatnú demontáž zariadenia,” uzatvára ekonomický riaditeľ LUMACO SK s.r.o., ktorá stojí za unikátnym produktom.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!