Čaro medovníka

11. 2. 2009

V Mestskej galérii v Trenčíne  si v týchto dňoch môžte pozrieť unikátne umelecké diela azda najznámejšej slovenskej medovnikárky Márie Murárikovej a jej dcéry Veroniky. Aj keď ich diela sú celé na zjedenie, pochutnať si na nich nemôže zatiaľ nikto, pretože putujú na viaceré výstavy.


Mária Muráriková z Trenčína sa svojmu remeslu venuje už 28 rokov a je oficiálnou lektorkou medovníkových výrobkov. Na ich spracovanie využíva výlučne medovníkové cesto a bielkovú polevu. Vo svojej tvorivej činnosti sa necháva inšpirovať námetmi z histórie, najmä slovenskou ľudovou tvorbou.


Za svoju zručnosť, spracovanie a originálne zhotovenie medovníkových diel získala už nejedno ocenenie. Prvé profesionálne úspechy sa dostavili v roku 2006, kedy na výstave Gastro Hradec v Hradci Králové získala prvé miesto. V roku 2007 si spomedzi 1500 zúčastnených cukrárov z 35 štátov priniesla striebornú medailu zo svetovej kulinárskej súťaže v Luxembursku – Culinary World Cup Expogast. V novembri 2008 sa zúčastnila Svetovej kuchárskej olympiáde IKA v nemeckom Erfurte, kde v konkurencii 53 krajín získala prvé miesto s kompozíciou „Večera pre kráľa, pripomínajúcou stolovanie z rozprávok. Bola vyhotovená na motívy prostonárodnej povesti „O Peterkovi“, ktoré zozbieral Pavol Dobšinský v rokoch 1858 – 1860 a podieľala sa na nej aj jej dcéra Veronika. Zlato získala trikrát aj na výstave Danubius Gastro v bratislavskej Inchebe, len nedávno s kompozíciou „Poézia z nití“.  


Veronika Muráriková, ktorá pokračuje v remesle svojej mamy bola v januári 2009 tiež na výstave Danubius Gastro a získala druhé miesto za kompozíciu „Slza Elfa“, ktorá je zhotovená z medového cesta a marcipánovej hmoty.


Všetky spomínané výrobky sú prezentované na výstave pod názvom „Čaro medovníka“ v Mestskej galérii, ktorá potrvá do 24. februára 2009.


<!– –>Fotogaléria

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!