Búdka pre sovu

10. 3. 2021

Presťahuje sa sova do búdky? To je otázka, na ktorú odpoveď budeme poznať až o nejaký čas. V každom prípade práve dnes (10. marca 2021) dostala sova obyčajná, ktorá hniezdi v dutine lipy na evanjelickom cintoríne, možnosť zmeniť „bydlisko“.

K starostlivosti o verejnú zeleň patrí aj jej kontrola. Na evanjelickom cintoríne na Ulici Horný Šianec sa však stav stromov nedal zistiť vizuálnou obhliadkou zo zeme. A tak správcovia verejnej zelene dali vypracovať znalecké posudky.

„Jeden z nich bol práve na lipu, ktorá je biotopom sovy obyčajnej, ale má výrazné defekty a narušenú stabilitu. Predstavuje vážne prevádzkové riziko,“ povedala správkyňa verejnej zelene Anna Hanincová z Mestského hospodárstva a správy lesov s tým, že tu by bola nutná asanácia. Ale práve preto, že spomínaná lipa je biotopom sovy obyčajnej, rozhodli sa pre hlboký zosadzovací rez.

„Ten sa bežne na zdravých stromoch nesmie vykonávať, lebo je to dekapitácia dreviny. Ale vo výnimočných prípadoch, keď sú stromy poškodené a musia zostať na stanovisku, aby sa zabezpečila ich stabilita, je možné vykonať aj takýto rez. Preto sme sa dohodli aj so štátnou ochranou prírody, že necháme tu ako torzo tejto lipy a na vedľajší strom umiestnime búdku, ktorá je špeciálne určená pre sovu obyčajnú,“ priblížila A. Hanincová.

A tak pôvodná dutina stromu, kde sova dnes žije, tam zostane, ale zároveň má sova možnosť zahniezdenia i do búdky. Torzo lipy zostane na evanjelickom cintoríne možno 2-3 roky. „Uvidíme, či sa sova premiestni do tej búdky. Nateraz sme nechceli výrubom úplne znehodnotiť biotop sovy obyčajnej, pretože by to bol pre ňu veľký šok a my sme, samozrejme, radi, že takéto druhy vtákov máme aj v mestskom prostredí,“ doplnila správkyňa verejne zelene mesta Trenčín.

Sova obyčajná väčšinou hniezdi v starších lesoch, obľubuje práve takéto dutiny, ale môže sa výnimočne nachádzať aj v mestských parkoch alebo na pohrebiskách, kde práve takéto veľké stromy rastú.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!