Brezina je aj oddych, šport, turistika

12. 4. 2024

Stačí prejsť pár krokov z centra mesta a ocitnete sa v lese. Túto možnosť má len málo miest na Slovensku. Lesopark Brezina je pre Trenčín vzácnym územím z hľadiska prírody a výnimočným priestorom na šport a oddych.

Ešte v 19. storočí bola značná časť dnešnej Breziny len holým kopcom, na ktorom sa pásli kozy. Preto sa jej najvyšší bod volá Kozí vrch. Objaviteľ rímskeho nápisu, trenčiansky farár Ľudovít Bonaventúra Stárek začal územie zalesňovať brezami, preto Brezina. Keď sa v roku 1907 stala majetkom mesta, začala sa tu výsadba najmä borovice čiernej, privezenej z pohoria Kapela v Chorvátsku. Dnes tu rastú aj buky, javory, jasene, hraby či smrekovce. Pracovníci Mestského hospodárstva a správy lesov (MHSL) sú tí, ktorí sa o Brezinu celoročne starajú. Na pamäti majú aj bezpečnosť návštevníkov. Okolo všetkých chodníkov a cestičiek odstraňujú suché a choré stromy, ale nájdete tu aj bezzásahové zóny, kde mŕtve drevo slúži vtákom a chrobákom. „Na Brezine máme upravované plochy, kde sa ľudia cítia ako v parku a potom sú tam aj zóny, kde dokonca žije jazvec. Môžeme tam stretnúť líšku, srnku, jeleňa a z vtákov napríklad aj vzácneho tesára čierneho. Na to, že je Brezina v meste, je to úžasné,“ hovorí lesný hospodár z MHSL Ivan Jančička.

Na jar je asi najočarujúcejším miestom lesoparku Čerešňový sad. Kvitnúce čerešne a višne, ohniská, herné prvky, či ležadlá lákajú ľudí prežiť tu príjemný čas. Dostanete sa tam pohodlne peši cez Átrium pod Mestskou vežou, ale v sezóne vás tam odvezie aj turistický vláčik. Pri hoteli je detské ihrisko s drevenými hernými prvkami. V Tarzánii môžete skúsiť zdolať lanové prekážky na stromoch. Kyslíková dráha ponúka v dĺžke cca 4 km desať stanovíšť s rôznymi cvičebnými prvkami. Začína sa a končí v Čerešňovom sade. Na opekanie slúži 12 ohnísk, o ktoré sa stará, vrátane dopĺňania dreva, MHSL.

Po náučných chodníkoch

Ak zatúžite po krásnych výhľadoch, zamierte na vrchol bralného komplexu Sokolíc – Štefánikova vyhliadka. Zavedie vás k nej nenáročný 1 410 m dlhý náučný chodník Sever po červenej značke so začiatkom pri Pamätníku umučených. Má 7 stanovíšť s informáciami o histórii Breziny, druhoch pôdy a menách rastlín, ktoré v nej rastú. Na vznik a vývoj lesa je tematicky orientovaný náučný chodník Juh. Je dlhý 1 500 metrov, má 12 informačných tabúľ, začína sa pri mestskom vodojeme, pokračuje južnými svahmi Kozieho vrchu až po Pamätník umučených. Prístup k nemu je zo sídliska Juh alebo od hotela. Školákom je venovaný náučný chodník o prírodných spoločenstvách v lesoparku. Trasa v dĺžke 300 metrov vedie okrajom lanového parku Tarzánia, v blízkosti je aj lesná učebňa. Päť panelov ponúka texty, obrázky i úlohy pre žiakov.

„Na siedmej a zároveň poslednej zastávke náučného chodníka Sever, ktorý začína pri Pamätníku umučených (pri červenej značke) sme vymenili poškodenú informačnú tabuľu. Navyše, na Štefánikovej vyhliadke už je aj úplne nová tabuľa s názvami vrchov, ktoré odtiaľ môžete vidieť,“ hovorí o aktuálnych novinkách na Brezine jej správca z Mestského hospodárstva a správy lesov I. Jančička.

To ale nie je všetko. V lesoparku nájdete aj novú lavičku so zaujímavým lesným dizajnom. Jej autormi sú Marián Kováč a Martin Jurák z oddelenia správy lesov MHSL. Lavičku nájdete cestou z Tarzánie smerom k pamätníku, resp. k Čerešňovému sadu. 

Lesopark v dotyku s centrom mesta je vzácnosťou, poskytuje obyvateľom možnosti na relax, opekanie, prechádzky, beh, cykloturistiku, jazdu na horských bicykloch, hry pre deti, v zime na bežecké lyžovanie. Miesta tu je pre všetkých dosť, záleží len na vzájomnej tolerancii a ohľaduplnosti.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!