ArtKino dnes začne premietať, prvý film bude zadarmo

3. 2. 2006

           Kino Metro na Mierovom námestí v Trenčíne sa dnes bezplatným uvedením viacgeneračného animovaného francúzskeho filmu Trio z Belleville režiséra Sylvaina Chometa zmení na ArtKino. O štruktúru, dramaturgiu a chod ArtKina sa bude z rozhodnutia mestského zastupiteľstva starať občianske združenie LampART. Prezident združenia Branislav HOLLÝ verí, že si kino nájde svojho diváka.


          V kine sa budú premietať výlučne nekomerčné, európske a svetové nezávislé filmy. Svoj priestor získajú aj snímky pre deti či pamätníkov. V tohtoročnej dramaturgii počíta B. Hollý aj s festivalom amatérskych filmov, filmovými prednáškami v spolupráci s filmovými školami z Bratislavy a Zlína. Rokuje sa tiež o tom, aby Metro bolo naďalej jedným z festivalových kín Medzinárodného filmového festivalu Art Film. Na jeseň bude kino hostiť ďalší ročník Festivalu francúzskych filmov. Filmom sú vyhradené pondelky, stredy, piatky a nedele. V ostatné dni priestory slúžia Hudobnému divadlu Trenčín, ktoré má v Metre sídlo už dlhší čas.


           Trio z Belleville je melancholická animovaná komédia pre dospelých i deti, ktorá sa zaobíde bez dialógov i prvoplánovej disneyovskej ľúbivosti. Vizuálne dokonalý, rafinovaný a čarovne vtipný film bol vybraný do hlavnej súťaže na MFF v Cannes, kde sa stal diváckym hitom.


           Kino Metro na Mierovom námestí je najstaršie v Trenčíne, nachádza sa v suteréne budovy Slovenskej sporiteľne. Primátor Branislav Celler uviedol, že už rokoval s generálnou riaditeľkou Slovenskej sporiteľne Reginou Ovesny-Straka, ktorá prisľúbila predaj priestorov kina mestu, potom sa môže podľa B. Cellera do kina investovať.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!