Dominik Filipp (*1900-†1987) patrí medzi najvýznamnejších trenčianskych staviteľov, pôsobil nielen v Trenčíne, ale aj v jeho okolí. Spomedzi viac ako sto zrealizovaných projektov patrí medzi tie najvýznamnejšie, práve výstavba Mestského domu na Mierovom námestí spojená s výstavbou podchodu a opravou mestskej veže v rokoch 1933 až 1934.
Úspešný staviteľ vyrastal od svojich siedmich rokov bez otca. Keďže bol zo štyroch súrodencov najstarší, už od útleho veku tvrdo pracoval. Ako trinásťročný sa učil v stavebnom podniku Scholz a Materna (známy výstavbou kostola Notre-Dame v Trenčíne) za staviteľa. Prvý úspech sa dostavil pomerne skoro, a to keď mal Dominik 16 rokov a stal sa stavbyvedúcim na výstavbe škôl v okolí Považskej Bystrice.
Po štúdiu na stavebnej priemyselnej škole v Prešove sa rozhodol založiť si živnosť, ktorá sa postupom času vyvinula do podniku. Práve nadchádzajúce roky 1925 až 1939 sa stali najúspešnejším obdobím jeho podnikania. Rovnako ako aj v súčasnosti, ani vtedy nebolo jednoduché získavať zákazky, Dominik Filipp čelil veľkej konkurencii najmä zo strany českých firiem.
Medzi stavebné práce, ktoré sa realizovali priamo v Trenčíne patrí výstavba Katolíckeho domu (Kino Hviezda), podchod pod železničnou traťou na Hasičskej ulici, prestavba telocvične gymnázia Ľudovíta Štúra, úprava námestia Marka Aurélia (Námestie SNP), výstavba obytných domov na Kukučínovej a Hodžovej ulici, ale aj výstavba kanalizácie. Rovnako pracoval aj na búraní známych stavieb ako napríklad bývalá väznica v hornej časti Palackého ulice či bývalý Mestský hostinec na mieste Mestskej (Slovenskej) sporiteľni. Nesmieme zabudnúť spomenúť, že spolupracoval aj s jedným z najvýznamnejších architektov pôsobiacich aj v zahraničí, a to s Ferdinandom Silbersteinom-Silvanom, ktorý sa zaoberal urbanistickým rozvojom mesta Trenčín. Spomínaný architekt stojí za návrhom vybudovania novej mestskej štvrte Horná Sihoť, ale aj Obchodnej akadémie Dr. Milana Hodžu.
Počas 2. svetovej vojny sa spomalila až zastavila realizácia nových projektov a v roku 1948 sa podnikanie Dominika Filippa úplne skončilo. Naďalej však zostal v stavebnej oblasti, ale už ako zamestnanec socialistických podnikov. Podieľal sa na výstavbe podnikovej chaty, vodnej nádrže a pionierskeho tábora v Opatovskej doline. V priebehu 60. a 70. rokov pracoval na opravách Strednej priemyselnej stavebnej školy v Trenčíne, kde následne začal aj vyučovať.
Dominik Filipp patrí nepochybne medzi významné trenčianske osobnosti 20. storočia. O čom svedčí nielen množstvo zrealizovaných a projektovaných stavieb, ale aj osobný archívny fond, ktorým disponuje Štátny archív v Trenčíne. V archívnom fonde sa nachádza viacero projektov, stavebných povolení, dokumentov o verejných súťažiach, účtov zrealizovaných stavieb či fotiek a mnoho iného.
Štátny archív v Trenčíne – Mgr. Simona Mikušková