Zvýšený výskyt nepríjemného hmyzu aj v Trenčíne

13. 8. 2020

V niektorých lokalitách nášho mesta sa vyskytuje zvýšený výskyt drobného hmyzu. Podľa entomológa Vladimíra Hemalu, ktorého mesto kontaktovalo, ide o bežný druh bzdochy  Kleidocerys resedae – Behavka brezová. Nepríjemná je v čase jej premnoženia, kedy zalietava ľuďom do bytov. To sa práve v tomto roku a v tomto čase deje. Podobná situácia je aj v iných mestách. Chemický postrek zatiaľ použili iba v Nitre. Trenčín na základe odporúčania odborníka postrek aplikovať zatiaľ nebude. 

„Ide o veľmi bežný druh bzdochy, ktorý sa živí semenami briez a jelší. Vyskytuje sa na našom území takmer všade, kde sú aj brezy alebo jelše. Čo sa týka jeho premnoženia, mohli ho spôsobiť rôzne faktory. Aj hmyz máva svoje “dobré” a “zlé” roky. Často sa dlhé obdobie drží početnosť niektorého druhu na relatívne ustálených hladinách a zrazu v jeden rok nečakane prudko vyskočí alebo poklesne. Je teda vysoká šanca, že budúci rok sa podobná situácia s touto bzdochou už nemusí opakovať,“ povedal odborník na hmyz V. Hemala.

Tento druh bzdochy je neškodný, neprenáša žiadne choroby ani neštípe. Jediné, čím môže byť nepríjemný, je jeho mierny zápach a jeho zalietavanie do bytov, ktoré je spôsobené tým, že okná bytov sú veľmi blízko napadnutých briez. „Na boj proti tomuto javu úplne stačí dostatočne tesná okenná sieťka proti hmyzu. Postrek je nadbytočným riešením, pretože môže vyhubiť aj iné druhy hmyzu, ohroziť drobné spevavé vtáctvo a aj sa dostať do ľudského organizmu. A najmä, jeho účinok nemusí byť voči cieľovému hmyzu stopercentný a môže nastať neželaná situácia, kedy problém pretrvá aj po postreku. Výsledkom potom býva iba zbytočne zamorené prostredie postrekom,“ upozorňuje V. Hemala  s tým, že bzdocha brezová je rozhodne ako bežný druh aj pomerne životaschopná. Je teda vysoko pravdepodobné, že po postreku by na “vyčistené” stromy doleteli ďalšie jedince zo susedných nepostriekaných porastov. „Aj preto by som k chemickým postrekom v tomto prípade radšej nepristupoval,“ radí entomológ a dodáva: „Ľudia sa tohto druhu bzdochy obávať nemusia, pretože jej zdravotné riziko je nulové. Čo sa týka prípadných škôd na brezách, sú tiež zanedbateľné, pretože druh napáda prevažne semená a len v malej miere iné časti. Brezy by teda tiež nemali výraznejšie ich premnožením utrpieť.“

 

 

 

 

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!