Zrevitalizovaná zeleň na Východnej ulici

22. 10. 2021

Zarastený, neprehľadný a odpadom znečistený priestor medzi Východnou ulicou a Lavičkovým potokom sa zmenil na nepoznanie. Mesto tu za takmer 133 tisíc eur zregenerovalo verejnú zeleň na ploche 21 914 m2.

O práce v teréne sa postarala domáca spoločnosť landart, ktorá uspela vo verejnom obstarávaní. Po tom, ako územie vyčistili a presvetlili,  vzrastlé stromy ošetrili arboristickým rezom, vybudovali tu chodník z prírodných materiálov a vytvorili nové trávnaté plochy s rozlohou 17 271 m². Okrem toho tu dnes nájdete aj 25 nových ovocných stromov (hruška, jabloň, oskoruša, moruša, mišpuľa) a 25 kríkov tiež ovocných druhov (egreše, čierne ríbezle, arónia, zemolez). Od Východnej ulice je vytvorený vetrolam v podobe tisícky kusov hrabu obyčajného. Všetky práce sa diali s uplatnením ekologických princípov tvorby a ochrany zelene. Čoskoro v tomto území pribudne možnosť prírodného posedenia.

Projekt sa realizoval z Európskeho fondu regionálneho rozvoja cez Integrovaný regionálny operačný program.

Žiaľ, pre niekoho ani takto pekne zrevitalizované územie nebolo akousi prirodzenou brzdou nevyviezť tu odpad. A tak sme tu našli, okrem odpadu zo záhrady, aj plastové fľaše, kartóny a všeličo iné. Už sme tu upratali a veríme, že sa toto ani nič podobné nebude opakovať.

Na Východnej ulici vzniklo výnimočné miesto. Zaslúži si, aby sme sa v ňom správali s rešpektom, neznečisťovali ho a nerušili tam hniezdiace vtáctvo.

Mesto tu neplánuje umiestniť nádoby na odpad. Platí to, čo pri návšteve prírody: čo si so sebou prinesieš, si aj odnes späť! Ďakujeme za pochopenie!

 

 

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!