Zomrel čestný občan mesta Trenčín Vojtech Zamarovský

28. 7. 2006

          Trenčiansky rodák Vojtech Zamarovský už nie je medzi nami, prvý muž slovenskej literatúry faktu v stredu 26. júla navždy opustil svojich čitateľov.


          Hoci väčšinu svojho aktívneho života prežil mimo rodiska, s Trenčínom bol úzko spätý nielen prostredníctvom priateľov, ale s mestom ho spájala aj jeho bohatá história, ktorej zlomok je vytesaný aj do brala trenčianskej hradnej skaly, ako pamiatka na pobyt rímskej légie na tomto území v roku 179 n. l.  A Mesto Trenčín mu viackrát prejavilo svoju vďaku. V roku 1992 si prevzal menovanie za čestného občana mesta Trenčín. Od októbra minulého roku je na Ul. Marka Aurélia, na rodnom dome spisovateľa, historika a prekladateľa, pamätná tabuľa.


          Bolo to prvýkrát, čo sa odhalila tabuľa žijúcej osobnosti. Mesto Trenčín a jeho občania cítili povinnosť pripomenúť si svojho veľkého rodáka takýmto spôsobom ešte za jeho života. Naposledy sa rodáci tešili z jeho veľkého úspechu v marci, keď si v Aténach prevzal čestný titul Veľvyslanec helenizmu za rok 2006. Majster Zamarovský ho získal za celoživotné dielo a príspevok k šíreniu myšlienok helenizmu nielen na Slovensku, ale v celom regióne strednej a východnej Európy.


          V stredu sa kniha života Vojtecha Zamarovského definitívne zatvorila. Ale prostredníctvom svojich literárnych diel zostáva naďalej s nami, i so svojimi rodákmi z Trenčína. Mestu Trenčín bude vždy pamiatku velikána literatúry faktu pripomínať aj Múzeum antiky, nesúce jeho meno!


Česť Vašej pamiatke, Majstre!


x x x


Dodatok k tlačovej správe:


          Kondolenčná kniha Mesta Trenčín a Klubu priateľov Vojtecha Zamarovského je vystavená v Mestskej galérii na Mierovom námestí č. 22 v Trenčíne denne od 10.00 do 17.00 h.


          Pohreb Vojtecha Zamarovského sa uskutoční v stredu 2. augusta v Prahe. Zúčastní sa na ňom aj oficiálna delegácia Mesta Trenčín, vedená primátorom Branislavom Cellerom.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!