Zohra z Pohody zahrá v meste

11. 7. 2019

Prvý čisto ženský afganský orchester zahrá na Mierovom námestí v nedeľu 14. júla o 17.00 hodine v rámci Hudobnej nedele. Mix afganskej i západnej vážnej hudby uvedie v premiére na Slovensku najskôr na festivale Pohoda 2019 a potom aj v historickom centre Trenčína.

Sú mladé a odvážne. Patria medzi prvé ženy vo svojich rodinách i v celom Afganistane, ktoré za posledných 30 rokov študovali hudbu.

Hudobná-nedeľa-Zohra

Príbeh súboru Zohra je úzko spojený s Afganským národným hudobným inštitútom. Jeho zakladateľ Dr. Ahmad Sarmast je synom prvého afganského dirigenta a prvým Afgancom, ktorý získal v rámci hudobného vzdelania titul PhD.

Hudbu študoval v Rusku a v Austrálii. Po návrate do rodnej krajiny založil v spolupráci s ministerstvom školstva spomínaný inštitút, ktorého polovicu študentov tvoria dievčatá, siroty a deti z ulice.   

Jeho zámer sa v rodnej krajine nestretáva iba s podporou a uznaním. Neustále je konfrontovaný s vyhrážkami, pričom neostáva len pri nich. V roku 2014 počas predstavenia jeho študentov v kábulskom kultúrnom centre, sa pár radov za ním odpálil samovražedný atentátnik. Ahmad, ktorý bol primárnym cieľom útoku, prežil len zázrakom. Práve sa zohol pre mobil, na ktorý mu prišla SMS-ka. Prišiel však o sluch na jedno ucho.

V tom istom roku za ním prišla mladá hráčka na trúbku Meena s nezvyčajnou prosbou. S kamarátkami chceli vytvoriť čisto ženský nezávislý súbor, ktorý bude hrať hudbu podľa vlastných predstáv, vytvoriť si špecifický štýl i repertoár.

Nakoľko jedným základných cieľov inštitútu je vzdelávanie dievčat, jeho šéf bol myšlienkou nadšený. Vôbec prvý čisto ženský hudobný súbor v histórii Afganistanu pomenovali po Perzskej bohyni hudby – Zohra.  

Dnes má súbor vyše 30 členiek, ktoré skúšajú dvakrát týždenne a oveľa intenzívnejšie pred koncertmi. V súbore hrávajú dievčatá od šiesteho ročníka, pričom staršie študentky pomáhajú s rozvojom schopností mladších muzikantiek. Repertoár tvoria diela afganských i západných autorov.

Z nástrojového obsadenia sú okrem „európskych nástrojov“ bohato zastúpené inštrumenty typické pre južnú Áziu ako sitar, rubab či tabla. Existencia súboru je ukážkou, ako veľa vecí sa podarilo zmeniť vďaka odvážnym ľuďom v Afganistane. A je to tiež ukážka toho, čo dokážu mladé dievčatá, keď sa neboja ísť za svojimi snami a dostanú príležitosť realizovať sa.

Súbor dirigujú Negin Khpalwaková, narodená v roku 1997 a zároveň prvá ženská dirigentka v histórii Afganistanu, a Zarifa Adibová. Keď Negin povedala o svojej vášni pre hudbu svojmu otcovi a ďalším členom rodiny, strýkovia sa jej i otcovi vyhrážali smrťou. To našťastie neodradilo jej otca, ktorý sa s rodinou presťahoval do Kábulu a dcéru prihlásil na inštitút. Okrem dirigovania hrá na klavíri, perkusiách a spieva v školskom zbore.

Podobný príbeh má aj Zafira, ktorá okrem dirigovania hrá na husle a violu. S túžbou študovať hudbu sa zverila mame a nevlastnému otcovi, no ostatní členovia rodiny nezdieľali nadšenie pre jej vášeň. Po prvom európskom turné ale našťastie zmenila názor niektorých členov rodiny. V mladom veku je z nej okrem muzikantky aj medzinárodne uznávaná aktivistka pokiaľ ide o práva žien, podporu vzdelanosti mladých ľudí, ktorá sa zúčastnila študijných programov v Turecku či Yale Universtiy. 

Súbor Zohra svojim koncertom uzavrel výročné stretnutie Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose v roku 2017. Nebolo to len ich prvé vystúpenie mimo rodnej krajiny, ale aj prvé vystúpenie, pred ktorým bola ich jediným nepriateľom tréma. Doma sa okrem nej musia častokrát vysporiadať s rôznymi hrozbami od osobných invektív až po vyhrážky bombovým útokom.  

Okrem koncertu v Davose vystúpili aj v ďalších švajčiarskych a nemeckých mestách. Berlínsky koncert sa uskutočnil len mesiac po teroristickom útoku na miestnom vianočnom trhu, pričom dievčatá ho venovali práve obetiam útoku.

Vo veľmi krátkom čase si tieto muzikantky získali uznanie médií ako BBC, NPR, CNBC, The New York Times, Le Figaro, La Repubblica a mnohých ďalších.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!