Zimná údržba miestnych komunikácií v Trenčíne stála doposiaľ približne štyristo tisíc korún, z čoho až polovicu si vyžiadalo preplatenie zimnej pohotovosti cestárov. V mestskom rozpočte sa pritom ráta s tým, že údržba bude stáť cez päť miliónov.
V Trenčíne cesty zasnežilo v tomto zimnom období včera tretíkrát, dovtedy len dva razy v minulom roku. Podľa informácií Miloša Mažára zo spoločnosti Marius Pedersen, ktorá minulý rok vyhrala súťaž na údržbu ciest, cestári prehrnuli a posypali dovčera okolo 1 100 kilometrov ciest a odrobili 232 hodín na čistení chodníkov. „Pokiaľ nepríde bohatá snehová nádielka, firma bude na zimnej údržbe ciest určite stratová, pretože prevažnú časť prostriedkov od mesta získavame za posýpanie a prehŕňanie,“ povedal M. Mažár.
Na zimnú údržbu 115 kilometrov mestských ciest a 125 kilometrov chodníkov vyčlenilo Mesto Trenčín v tohtoročnom rozpočte 5,35 milióna korún. Konečná čiastka môže byť nižšia i vyššia. Programový rozpočet totiž počíta s tým, že za vyčlenenú sumu sa bude musieť posypať 15-tisíc kilometrov ciest a odhrnúť 12 000 kilometrov, pričom sa odprace 10 000 kubických metrov snehu. Minulý rok stála zimná údržba ciest sedem miliónov korún.
O zimnú údržbu sa po prvý raz nestará mesto, ale víťaz verejnej súťaže, spoločnosť Marius Pedersen, ktorá nemala vo verejnej súťaži konkurenciu. „Keď nesneží, tak to nie je zaujímavý biznis,” myslí si generálny riaditeľ spoločnosti Martin Zigo. Mesto podpísalo so spoločnosťou zmluvu na dobu neurčitú s ročnou výpovednou lehotou. Zamestnancom Mestského hospodárstva a správy lesov Trenčín ponúkli možnosť prejsť do firmy, väčšina to vraj nevyužila.
O zimnú údržbu sa stará 15 ľudí, ďalších 40, niektorých aj s vlastnými traktormi a pluhmi, má v prípade potreby spoločnosť zazmluvnených. Časť svojej techniky firma odkúpila od mesta, ďalšiu v hodnote 20 miliónov korún chce kúpiť v tomto roku. Trenčín od toho, že údržbu prenechal súkromnej firme, očakáva úsporu nákladov, najmä na údržbu a nákup novej techniky.
Aktuálna situácia v Trenčíne hovorí, že miestne komunikácie sú mokré alebo je na nich vrstva topiaceho sa kašovitého snehu. „Posyp ciest sme vykonali podľa zimného operačného plánu,“ povedal M. Mažár. Ten určuje postupnosť dôležitosti jednotlivých ulíc. Cestári sú naďalej v pohotovosti, pretože očakávajú poľadovicu, veď mrholí alebo padá dážď a v priebehu dňa sa má na západnom Slovensku ochladzovať.