Železničná stanica v Trenčíne je zaradená do projektu „Moderná stanica“

6. 8. 2009

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) odštartovali v stredu 5. augusta projekt „Moderná stanica“, ktorý je zameraný na obnovu vybraných železničných staníc v spolupráci so súkromnými partnermi. Medzi prvými štyrmi vybranými železničnými stanicami, pre ktoré bol zahájený výber partnerov na ich obnovu a vypísaná verejná obchodná súťaž je aj Mesto Trenčín.


Cieľom projektu je zvýšenie kultúry cestovania, komfortu a bezpečnosti cestujúcich  a návštevníkov železničných staníc. „Stanica, ktorá vzíde z projektu by mala byť miestom, v ktorom sa podarí spojiť čo najkomfortnejšie cestovanie s maximálnym využitím času stráveného čakaním na železničné spojenia prostredníctvom adekvátneho kultúrno-spoločenského vyžitia a služieb. Našou ambíciou je, aby sa moderná železničná stanica stala aj miestom stretnutí a príjemne stráveného času,“ povedala hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková.  


Medzi primátormi dotknutých miest a ŽSR prebieha intenzívna komunikácia s cieľom dosiahnuť čo najlepšiu spoluprácu. „Chceme zabezpečiť požiadavky všetkých dotknutých strán tak, aby nové stanice boli prínosom nielen pre cestujúcu verejnosť, ale aj pre mestá a ich obyvateľov,“ dodala Pavlíková.


Investorom projektu nebudú ŽSR, ale súkromní partneri. Tí by sa mali v rámci projektu „Moderná stanica“ zaviazať vykonať obnovu železničných staníc prostredníctvom investícií, pričom ako protihodnotu za vynaložené investície získajú od ŽSR právo dlhodobo užívať komerčné priestory v rámci revitalizovanej stanice. Súťažiť sa bude prostredníctvom piatich parametrov, pričom najdôležitejším bude celková výška preinvestovaných prostriedkov. Výsledky snahy nájdenia vhodných súkromných partnerov pre prvé štyri stanice by mali byť známe už koncom roka 2009.


/ŽSR, upravené/


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!