Zdieľané kolobežky už aj v Trenčíne

27. 7. 2020

Od utorka 28. júla 2020 môžu obyvatelia a návštevníci Trenčína využiť na premiestňovanie z miesta na miesto zelené elektrické kolobežky. Ide o testovaciu prevádzku komerčnej služby spoločnosti Bolt. Pri jej využívaní buďte však ohľaduplní a zodpovední.

Prepravná spoločnosť rozmiestnila po meste okolo 130 zelených kolobežiek. Pri nástupe zaplatí užívateľ 0,50 eura, potom za každú 1 minútu 0,10 eura. Podmienkou je vek minimálne 18 rokov, aplikácia Bolt v mobilnom telefóne, internetové pripojenie a platobná karta. Po krátkej registrácii a zadaní platobných údajov si pomocou aplikácie môžete kolobežku požičať.

Ako a kde správne jazdiť?

Pre jazdu na kolobežke využívajte prioritne cyklotrasy a pravé krajnice ciest. Na chodníku je jazda elektrickou kolobežkou povolená, ale len rýchlosťou chôdze a na jeho pravej strane. Jezdec musí kolobežku riadiť oboma rukami, byť na kolobežke sám, neťahať iné zariadenie a v prípade niekoľkých jazdcov isť na kolobežkách jednotlivo za sebou.

Maximálna rýchlosť kolobežiek je 25 kilometrov za hodinu, v peších zónach a na vybraných úsekoch mesta je automaticky znížená na 10 km/h. Na jedno nabitie prejde kolobežka viac ako 40 kilometrov a pri každom dobíjaní je dezinfikovaná.

Rýchlosť je automaticky obmedzená v týchto lokalitách:

Mierové námestie, Hviezdoslavova pešia zóna, Ul. 1. mája, Park pod Juhom, Park M. R. Štefánika, úsek pred lodenicou, podchod na Sihoť pri ZUŠ K. Pádivého, železničný most.

Ako a kde správne parkovať?

Ak je v okolí cyklostojan, zaparkujte kolobežku k nemu. Ak v okolí nie je cyklostojan, zaparkujte kolobežku na chodníku tak, aby nikomu neprekážala. Musí tam zostať dostatok miesta aj pre kočiar s dieťaťom alebo invalidný vozík. Aplikácia v telefóne vás vyzve, aby ste zaparkovanú kolobežku odfotografovali. Ak zle zaparkujete, príde vám upozornenie. Kolobežky nenechávajte na cestách, v strede chodníkov, spadnuté na zemi a pod. Opakované zlé parkovanie bude viesť k zablokovaniu vášho užívateľského účtu.

Kde kolobežku neparkovať?

Na mostoch, na Mierovom námestí, v nemocnici, v lesoparku Brezina. Parkovanie mimo mesta je pokutované sumou 30 eur.

Zóny s obmedzenou rýchlosťou a zákazom parkovania bude mesto v spolupráci so spoločnosťou Bolt priebežne vyhodnocovať. V budúcnosti môžu pribudnúť ďalšie zóny s obmedzenou rýchlosťou a zákazom parkovania tak, aby sa cítili všetci účastníci mestskej premávky bezpečne.

Pripomíname, že ide o komerčnú službu v testovacej prevádzke. Fungovanie systému a správanie sa jazdcov budú priebežne vyhodnocované. Všetky podnety a pripomienky smerujte na prevádzkovateľa služby https://bolt.eu/sk/scooters/ e-mail trencin@bolt.eu

Aplikácia na stiahnutie tu pre iOS a tu pre Android.

Mapa s vyznačenými hranicami mesta, zónami s obmedzeným parkovaním a obmedzenou rýchlosťou, ako aj s miestami, kde ráno kolobežky nájdete po nočnom nabíjaní.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!