Započúvajte sa do vtáčieho spevu na moste

2. 12. 2022

Už od najbližšej nedele 4. decembra 2022 môžete na starom železničnom moste v Trenčíne zažiť niečo špeciálne, a to vďaka umelecko-vzdelávaciemu projektu, ktorý návštevníkom priblíži prirodzené prírodné prostredie trenčianskych brehov Váhu.  Až do začiatku hniezdnej sezóny, sa môžete na moste denne započúvať do vtáčieho spevu v časových intervaloch 7.00 – 9.00, 12.00 – 14.00 a 16.00 – 18.00 h. Každý deň bude spievať iný vtáčí druh.

Zvukový atlas mosta alebo mestský sprievodca snívaním o jari pozýva spoznať starý železničný most v Trenčíne prostredníctvom spevu vtákov, ktoré sa už onedlho začnú ozývať na trenčianskych brehoch Váhu. 

Autori projektu, dramaturgička Eva Vozárová a umelec Fero Király, sa zamýšľajú nad tým, ako človek zvukovo mení krajinu. „Ako by znelo územie Trenčína, keby tu nikdy nežil človek?“, pýtajú sa. Podľa ornitológov sa v období rokov 2009 až 2019 na území Trenčína vyskytovalo 187 vtáčích druhov. Hoci to znie ako veľké číslo, je to o 21 druhov menej ako 10 rokov predtým.

Aby sme si k vtáčiemu svetu vytvorili vzťah a záujem chrániť ho, pozývajú nás zoznámiť sa s vtáčími susedmi, ktorí sa začnú ozývať na začiatku jari. Môžeme spoznať žlnu zelenú, brhlíka obyčajného, pinku obyčajnú, sedmohláska hájového a mnoho ďalších. Každý deň zaznie na moste spev jedného vtáčieho druhu. Možno ho spoznáte, a možno nie. Pristavte sa, započúvajte sa a ak sa chcete o ňom dozvedieť viac, prečítajte si, čo počujeme na moste dnes na www.trencin2026.eu/most

Zvukový atlas mosta

Pri vytváraní Zvukového atlasu mosta autori čerpali z práce dvoch osobností, ktoré prispeli k rozvoju poznávania a ochrany vtákov na Slovensku. Použité ilustrácie sú od Jindřicha Krejču, ilustrátora populárno-vedeckých publikácií. Jeho tvorbu môžeme poznať napríklad z kníh „Z našej prírody I. a II.“ a „Atlas léčivých rostlin“.

Druhým odborníkom je ornitológ Radovan Jambor, ktorý v Trenčíne už takmer 25 rokov sleduje vtáctvo a približuje ho verejnosti prostredníctvom rôznych vzdelávacích aktivít. Je autorom monografie „Vtáctvo Trenčína“ a publikácie venovanej spolunažívaniu vtáctva a ľudí v sídlach „Vtáky v meste“.

Spustenie zvukovej inštalácie sa uskutoční v nedeľu 4. decembra 2022 o 15.00 hodine. Spojené bude s krátkou popularizačnou prednáškou trenčianskeho ornitológa Radovana Jambora. Stretnutie je na ľavom brehu Váhu pri starom železničnom moste (strana z centra mesta). Vstup je voľný.

V sobotu 3. decembra 2022 budú otvoreniu Zvukového atlasu predchádzať dva workshopy: “Príbehy zvukov alebo nekonečná hudobná kompozícia” – workshop pre deti a rodičov (10. 00 – 11.30 h v Grand Hoteli na Palackého ulici) a “Zvuková krajina okolo nás” – workshop pre seniorov. Vstup na obidva workshopy je voľný, nakoľko je však ich kapacita obmedzená, prosíme, registrujte sa mailom na info@trencin2026.eu

Viac informácií o workshopoch nájdete na www.trencin2026.eu/most

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!