Za spravodlivosť pre Trenčín sa oplatilo bojovať

29. 7. 2021

Okresný súd v Trenčíne v stredu, 28. júla 2021, zrušil povinnosť mesta platiť náhradu škody a potenciálneho ušlého zisku súkromnej spoločnosti, ktorá chcela na mieste pri Posádkovom klube postaviť podzemné garáže a polyfunkčný objekt. Malo ísť o sumu, šplhajúcu sa takmer k 6 miliónom eur aj s úrokmi.

Toto rozhodnutie prišlo približne rok po tom, ako Najvyšší súd SR zrušil pre mesto nepriaznivé rozsudky a vrátil vec na ďalšie konanie. „Momentálne sa cítim ako víťaz, mám radosť. Nevzdali sme to a spravodlivosť zvíťazila. Verím, že v prípade odvolania druhej strany aj krajský súd dovedie svoje spravodlivé kroky do konca tak, ako to napokon už v tejto veci raz urobil,“ povedal krátko po verdikte Okresného súdu Trenčín primátor Richard Rybníček.

Ako na hojdačke

Pripomíname, že okresný súd už raz – v pôvodnom rozsudku – rozhodol v prospech mesta.

Spoločnosť Tatra Real Trade začala v roku 2008 s výstavbou podzemných garáží pri bývalom Dome armády. Po objave archeologického nálezu a jeho následnom vyhlásení za národnú kultúrnu pamiatku zostala na dotknutom mieste 4 roky neslávne známa jama. Mesto ju po náročných krokoch zasypalo v novembri 2012. Odvtedy sú na spomínanom mieste dočasné chodníky, trávnik a lavičky.

Medzitým prebiehal medzi mestom a stavebníkom súdny spor vo veci odškodnenia za to, že stavbu nebolo možné realizovať. Okresný súd už v júni 2012 rozhodol a krajský súd to v októbri 2014 potvrdil, že mesto nemusí nič platiť, nakoľko škodu stavebníkovi nespôsobilo a teda jeho investíciu nezmarilo.

Spoločnosť Tatra Real Trade podala v decembri 2014 sťažnosť na Ústavný súd SR. V auguste 2015 ústavný súd vyhovel tejto sťažnosti a zrušil rozhodnutie oboch trenčianskych súdov. Na margo tohto rozhodnutia stačí poukázať na stanovisko jedného z ústavných sudcov P. Brňáka, ktorý dal odlišné stanovisko.  Ďalší dvaja jeho kolegovia však mali opačný názor a tak sa  kauza vrátila na Okresný súd v Trenčíne, ktorý sa v novembri 2016 riadil rozhodnutím ústavného súdu a zmenil svoje pôvodné rozhodnutie a jeho nový verdikt hovoril o tom, že mesto sa previnilo voči súkromnému investorovi a musí ho odškodniť „mastnou“ sumou. Krajský súd to potvrdil v auguste 2018. Najvyšší súd mal však v minulom roku celkom opačný názor.

„Potvrdilo sa, že spravodlivosť na Slovensku predsa len existuje a že sa za ňu oplatilo bojovať do poslednej chvíle.  Som rád, že sme sa ocitli v období, keď verím tomu, že nás nečakajú už žiadne obštrukcie a nezmyselnosti a že pred nami je už len slušný záver celej tejto kauzy. Som tiež rád, že sme nevypočuli tie hlasy kritikov, ktoré nám pred poslednými voľbami odporúčali, aby sme už nič nerobili a dohodli sa s druhou stranou. Ukázalo sa, že nevzdávať sa má zmysel,“ dodal primátor.

Namiesto jamy park

Pripomíname, že mesto vyhralo pred časom aj iný súd týkajúci sa priestoru pri Posádkovom klube. Šlo o vecné bremeno. Dnes už bývalý stavebník nemá žiadne práva k danému pozemku. Mesto je vo finále príprav rekonštrukcie Hviezdoslavovej ulice. „Prvé práce by mohli začať na jar 2022. Dotknú sa prvej časti pešej zóny – od mestskej veže po Gastrocentrum, ktorého budovu bude zároveň obnovovať Trenčiansky samosprávny kraj. Predpokladám, že najneskôr do 2 – 3 rokov zrevitalizujeme aj celý priestor pred Posádkovým klubom. Tam, kde kedysi bola jama, bude park, stromy, lavičky, priestor pre kultúru a oddych,“ informoval R. Rybníček.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!