Z Cannes až do Trenčína

24. 4. 2018

Putovná prehliadka krátkych filmov s názvom Ozveny Áčka 2017 prinesie do Trenčína aktuálnu študentskú tvorbu na Slovensku. Premietanie spojené s lektorským úvodom a diskusiou s tvorcami sa uskutoční v piatok 27. apríla 2018 v Artkine Metro o 17.00 hodine.

Trenčania budú mať jedinečnú možnosť pozrieť si filmy, ktoré súťažili na prestížnych filmových festivaloch ako napríklad Cannes alebo Toronto.

Prehliadka nadväzuje na festival študentských filmov Áčko, ktorý sa koná každoročne na pôde Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave. Plán premietaní zahŕňa návštevu šiestich krajských miest, medzi nimi je ej Trenčín.

Cieľom projektu je sprístupniť úspešnú študentskú tvorbu širšej verejnosti a zároveň zvýšiť povedomie o nádejných slovenských filmároch, o ktorých sa ešte bude hovoriť. Aj renomovaní slovenskí režiséri ako napríklad Peter Bebjak, Trenčianka Iveta Grófová alebo Robert Kirchhoff začínali svoju kariéru ako študenti.

Najúspešnejším filmom zo 100 minútového bloku je hraný film Michala Blaška s názvom Atlantída, 2003. Príbeh ukrajinského páru, ktorý sa cez Slovensko snaží dostať do Nemecka, mal v roku 2017 svetovú premiéru na festivale Cannes v rámci sekcie Cinéfondátion.

Do súťažnej dvadsiatky bol vybraný spomedzi 2400 študentských filmov z celého sveta. Odvtedy putuje po celom svete v rámci festivalov, pričom na 27. ročníku festivalu v Cottbuse vyhral cenu za najlepší krátky film.

Svetovú premiéru na jednom z najprestížnejších filmových festivalov mal aj film Magic Moments. Na festivale v Toronte súťažil v sekcii Short Cuts hraný film Martiny Buchelovej rozprávajúci o dospievaní mladého dievčaťa a šťastnom sesterskom vzťahu.

Dokumentárnu tvorbu zastupujú filmy 43 rokov Bratislavského Metra Chlebíčky – český unikát ženských režisérok Lucie Kašovej a Márie Pinčíkovej. Šesticu filmov uzatvára animovaný film Kontrast o toxickej láske a videoklip Yours, ktorý vyhral cenu KAMERA 2017 ako najlepší kameramanský počin v študentskom filme.

Oficiálnym organizátorom projektu je Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení v spolupráci so Sokratovým inštitútom. Realizačný tím tvoria študenti FTF VŠMU pričom Ozveny Áčka 2017 sú zároveň mikroprojektom študenta produkcie Romana Pivovarníka v rámci štúdia na Sokratovom Inštitúte.

Mesto Trenčín informovala Kristína Gajdariková z Filmovej a televíznej fakulty VŠMU.

Viac na  www.festivalacko.sk

plagat s pozvankou

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!