Vyzúrili sa na podchode

31. 1. 2014

Rozbité osvetlenie, zdevastované dopravné značky, rozbitá reklamná vitrína, zničená mreža  – to je výsledok vyčíňania vandalov z noci zo štvrtka na piatok (30. – 31. 1. 2014) v podchode na Hasičskej ulici.


Pravdepodobne začali vytrhnutím pásoviny z mreže, zakrývajúcej žľab pri vstupe do podchodu. Ňou potom porozbíjali 19 stropných svetiel tak, že funkčné zostali iba dve. Zrejme im to nestačilo, a tak svoju agresivitu namierili na dopravné značky pri Kolibe a sklenenú reklamnú vitrínu, z ktorej zostal iba rám. Mesto okamžite podchod vyčistilo, opravilo mrežu na žľabe a zabezpečilo aj opravu svietidiel.


Nad stavom podchodu v piatok ráno vyjadrila svoje rozhorčenie koordinátorka Mladých filantropov Trenčianskej nadácie Danka Adamusová. „Katastrofa, je to smutné, nahnevalo ma to. Spolu s dobrovoľníkmi, mladými ľuďmi sme venovali množstvo energie, aby tento podchod vyzeral pekne. Snažili sme sa z neho urobiť kultúrne prostredie, ktorým budú ľudia prechádzať s dobrým pocitom,“ povedala.


V roku 2011 podchod Mladí filantropi očistili, vymaľovali a dali priestor na prezentáciu graffiti tvorby street artistom z viacerých kútov Slovenska. „O rok neskôr sme tu opravili poškodené dielce na bočnej stene, opäť sme steny vyčistili, hanlivé kresby a slová sme zatreli. Nejaký čas to vydržalo a dnes zase katastrofa,“ povedala za Mladých filantropov D. Adamusová.


„Sme rozhorčení, ale určite nás to neodradí. Nad týmto priestorom máme niečo ako patronát. Možno by stálo za to zamerať sa na kamerový systém alebo viac tento priestor sledovať zo strany polície,“ doplnila.


Na sfunkčnenie osvetlenia a nevyhnutné opravy v podchode musí mesto vynaložiť finančné prostriedky, ktoré plánovalo použiť úplne niekde inde.


„Aj preto ma hnevajú takéhoto prejavy agresivity. Ľudia sa sťažujú, že mesto máme špinavé a zničené, a pritom niektorí sa sami na tom podieľajú. Na jednej strane tu máme skupinu mladých ľudí, ktorí sa snažia urobiť niečo pozitívne pre všetkých a na druhej strane zopár jednotlivcov, možno ich rovesníkov, počas krátkej chvíle všetku tú snahu a prácu zlikviduje. Vážne uvažujeme o posilnení bezpečnosti v meste,“ povedal primátor Richard Rybníček.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!